LIGUE 1: Συνέχισαν με νίκες Λιλ και Νις, ισοπαλία για Λιόν

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Λιλ με 2-1 απέναντι στο Στρασβούργο που αρχίζει και βρίσκει τα πατήματά της έπειτα από το κακό ξεκίνημα στη Ligue 1, ενώ στις νίκες επέστρεψε και η Νις του Κριστόφ Γκαλτιέ, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν με 3-0. Μία από τα ίδια για τη Λιόν που έμεινε στο 1-1 με τη Λοριάν.

Με νίκες εκτός έδρας συνέχισαν την πορεία τους στη φετινή Ligue 1 η Νις με τν Λιλ. Οι πρωταθλητές, μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα που πραγματοποίησαν στο πρωτάθλημα δείχνουν πως βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, ενώ η Νις, μετά την ήττα της από την Λοριάν επέστρεψε με εμφατικά.

Η Λιλ άνοιξε το σκορ με τον Γιόναθαν Ντέιβιντ στο 23‘ μετά από ασίστ του Γουεά, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του με εκτέλεση πέναλτι στο 57‘. Το μόνο που κατάφερε το Στρασβούργο ήταν να μειώσει με τον Ιμπραχίμα Σισσοκό στο 75′, όμως η αποβολή του Τόμασον στο 79‘ με απευθείας κόκκινη κάρτα δεν τους έδωσε την ευκαιρία να αποσπάσουν κάτι παραπάνω.

Η Νις του Κριστόφ Γκαλτιέ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, παίρνοντας το τρίποντο εκτός έδρας απέναντι στη Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά» δεν μπόρεσαν να σταθούν ανταγωνιστικοί απέναντι στους φιλοξενούμενους, που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15ό λεπτό με τον Γκιούρι. Στο 54‘ ο Κάλβιν Στενγκς έκανε το 2-0 μετά από πάσα του Τουράμ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Άντι Ντελόρ στο 83′.

Η Λιόν έμεινε από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο, αφού στο 15‘, ο Έμερσον αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα. Έτσι η Λοριάν πήρε τα ηνία του αγώνα και άνοιξε το σκορ με τον Λαουριέντε στο 26‘. Οι «λιονέ» κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και ισοφάρισαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Εκαμπί. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε, με το αποτέλεσμα να μένει ως έχει και την ομάδα Πίτερ Μπος να συνεχίζει την πτωτική της πορεία.