ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2: Πήραν φόρα Ολυμπιακός και... Τικίνιο!

Κυριαρχικοί οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν άνετα με 2-0 από την Τρίπολη με τον Βραζιλιάνο στράικερ να βρίσκει και πάλι δίχτυα – Μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός… περιμένει την Τούμπα…

Έκανε αυτό που έπρεπε ο Ολυμπιακός, απέναντι σε έναν δύσκολο και σκληροτράχηλο αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή του πίνακα, έχοντας 10 βαθμούς μετά από 4 ματς και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα στην Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, αφού οι «κιτρινόμαυροι» έχουν 7 βαθμούς. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μία καλή εμφάνιση, δείχνοντας πως όσο περνάει ο καιρός επιβεβαιώνονται και τα λόγια του Πέδρο Μαρτίνς, πως ο Ολυμπιακός θα εμφανίζεται όλο και καλύτερος σε κάθε ματς που δίνει.

Μία εμφάνιση καλή από τους «ερυθρόλευκους», η οποία τους δίνει ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ενόψει και της ευρωπαϊκής αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, την Πέμπτη για τους ομίλους του Europa League. Μάλιστα ο Πέδρο Μαρτίνς βλέποντας την ομάδα του να έχει από το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα του 2-0, έκανε και τις απαραίτητες δοκιμές για το παιχνίδι της Ευρώπης. Έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Γιαν Εμβιλά, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, οι οποίοι επέστρεψαν από τραυματισμό.

Από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε ένα ακόμη ματς χωρίς γκολ. Δημιούργησε ευκαιρίες απέναντι στην άμυνα των «ερυθρόλευκων», όχι όμως ικανές για να παραβιάσουν την εστία του Τόμας Βατσλίκ. Έγινε μία φορά, αλλά ακυρώθηκε το γκολ αυτό ως οφσάιντ. Οι Αρκάδες δεν έβγαλαν τη δυναμική που είχαν απέναντι στον ΠΑΟΚ και σίγουρα επιθετικά θα πρέπει να ψάξουν λύσεις, αφού μετά από τέσσερα ματς πρωταθλήματος έχουν μείνει στο μηδέν…

[5]

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Μετά το 0-0 που είχε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα απέναντι στον Ατρόμητο, στο Καραϊσκάκη, έχει καταφέρει να βάζει νωρίς γκολ και να «ξεκλειδώνει» τις αντίπαλες άμυνες. Τόσο με τη Λαμία, όσο και με τον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά και σήμερα, Κυριακή, με τον Αστέρα Τρίπολης, σκόραρε από νωρίς.

Απέναντι στη Λαμία οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σκοράρει στο 12′ με τον Σισέ, ενώ με τον Απόλλωνα Σμύρνης μόλις στο 8′ και στην Τρίπολη το έκαναν ακόμη πιο νωρίς. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ και πήραν το προβάδισμα στο ματς. Όπως είναι λογικό, το γρήγορο γκολ σε ένα ματς είναι αυτό το οποίο αναγκάζει την ομάδα που το δέχεται να βγαίνει από την άμυνά της και να κάνει ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι.

Στο 7′, ο Μαντί Καμαρά έκανε το «γέμισμα» από τ’ αριστερά, ο Μασούρας έδωσε την πάσα με το κεφάλι παράλληλα με το τέρμα, εκεί όπου ήταν ο Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος κοντρόλαρε την μπάλα και πλάσαρε για το 0-1 του ματς!

Από την αρχή οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι τους με σκοπό να αιφνιδάσουν τους γηπεδούχους και να σημειώσουν το γρήγορο γκολ και το κατάφεραν.

Μετά, όμως, από το 0-1, ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του και πήγε να το πληρώσει αυτό. Ο Αστέρας το εκμεταλλεύτηκε στο 14′, όταν ο Κρέσπι έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Βατσλίκ έδιωξε και στην επαναφορά ο Σίτο σκόραρε με το κεφάλι σε κενή εστία. Ένα γκολ όμως το οποίο ακυρώθηκε από το VAR, αφού ο σκόρερ, Σίτο, ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε το σουτ από τον Κρέπσι.

Έτσι το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους» έμεινε…

ΤΟΝ «ΞΥΠΝΗΣΕ», ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ

Το γκολ αυτό που έβαλε ο Αστέρας Τρίπολης, το οποίο όμως δε μέτρησε, «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν και πάλι να έχουν την μπάλα στα πόδια τους και να πιέζουν τον αντίπαλό τους. Κερδίζοντας ξανά τη συγκέντρωσή τους στον αγώνα.

Αυτό έφερε την πίεση στην άμυνα του Αστέρα και το λάθος του τερματοφύλακα, Νίκου Παπαδόπουλου, για να έρθει το 0-2. Στο 23′, ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε την κίνηση να μαζέψει την μπάλα η οποία όμως του έφυγε από την αγκαλιά και κατέληξε στα δίχτυα.

Όπως ήταν λογικό αυτό έριξε τη ψυχολογία του Αστέρα Τρίπολης, όμως παρόλα αυτά στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να κυνηγήσει κάτι καλό, χωρίς όμως να αλλάζει το σκορ.

ΜΕ ΤΟ 2-0 ΣΤΗΝ… ΤΣΕΠΗ, ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΝΟΨΕΙ ΦΕΝΕΡ

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε. Ο Ολυμπιακός είχε στο… τσεπάκι του το 2-0 του πρώτου μέρους του αγώνα, οπότε δεν έτρεξε τόσο και έρικξε και τον ρυθμό της πίεσης προς τον Αστέρα Τρίπολης. Βέβαια οι Αρκάδες από την πλευρά τους δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά, αφού δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Βατσλίκ.

Μάλιστα ο Πέδρο Μαρτίνς βλέποντας τον αγώνα σε αυτόν το ρυθμό, κατάφερε να κάνει και τις δοκιμές που ήθελε. Έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Γιαν Εμβιλά, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, ενώ έβαλε μέσα και τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Βλέπετε, ακολουθεί και ο αγώνας του Europa League απέναντι στη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία. Οπότε και ο Πορτογάλος τεχνικός ήθελε να δει την ετοιμότητα των παικτών του οι οποίοι γύρισαν από τραυματισμό.

Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε το 0-2, το οποίο είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο των βαθμών.

ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΣΟΥΡΑ-ΤΙΚΙΝΙΟ

Όπως στο ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης, έτσι και στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης αυτό το οποίο φάνηκε είναι πως έχουν «δέσει» στο γήπεδο οι Τικίνιο Σοάρες, Γιώργος Μασούρας. Οι δυο τους βρίσκονται αρκετές φορές στον αγωνιστικό χώρο και σε μία από τις συνεργασίες τους στο παιχνίδι στην Τρίπολη, ήρθε και το 0-1.

Έψαχνε ο Τικίνιο τον παίκτη με τον οποίο θα μπορεί να συνεργάζεται και αυτός όπως φαίνεται είναι ο Μασούρας. Αν και με τον Απόλλωνα Σμύρνης είχε επίσης καλή συνεργασία και με τον Πιερ Κούντε. Όμως Μασούρας-Τικίνιο πατούν περισσότερες φορές περιοχή και συνεργάζονται πιο συχνά μέσα στο παιχνίδι.

Ο ΟΝΙΕΚΟΥΡΟΥ ΤΡΕΧΕΙ, ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ…

Βασικός και σε αυτό το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, ήταν ο Χένρι Ονιεκούρου. Ο Νιγηριανός εξτρέμ του Ολυμπιακού παίρνει ματς από τον Πέδρο Μαρτίνς, έτσι ώστε να μπορέσει να βρει τα πατήματά του και να αρχίζει να βοηθάει ουσιαστικά.

Αυτό που περιμένουν οι «ερυθρόλευκοι» από τον Ονιεκούρου είναι τα ξεσπάσματά του, αλλά και τις ατομικές του ενέργειες από τα πλάγια. Στοιχεία τα οποία μέχρι τώρα δεν τα έχει δώσει.

Στην Τρίπολη έτρεξε με την μπάλα στα πόδια, έδωσε στηρίγματα στο μπακ του, όμως μέχρι εκεί. Δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει από τις ατομικές του ενέργειες και αυτό είναι που περιμένει ο Ολυμπιακός.