ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ 5-1: Καρλίτος το «τσακάλι», διέλυσε το Βόλο!

Ο Καρλίτος χόρευε στη Λεωφόρο, οι παίκτες του Βόλου πρωταγωνίστησαν σε διαγωνισμό… γκάφας και ο Παναθηναϊκός σμπαράλιασε με 5-1 το αήττητο της ομάδας του Αμπασκάλ!

Εβδομήντα δευτερόλεπτα. Τόσα χρειάστηκαν για να ξεχαστούν οι ήττες από ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, τόσα χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να κάμψει την ομάδα του Βόλου που ήταν αήττητη, η μοναδική με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Εβδομήντα δευτερόλεπτα στο ξεκίνημα του αγώνα για να βρεθεί ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ με 2-0 και να κλείσει, τελικά, το πρώτο μέρος με το εντυπωσιακό 4-0 που ούτε ο ίδιος ο Γιοβάνοβιτς ίσως να πίστευε.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε να κάνει μια αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με τον Άρη. Ο Καρλίτος πήρε τη θέση του Βιγιαφάνιες και σε σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε πίσω από τον Ιωαννίδη. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί στην αναμέτρηση της Λεωφόρου με τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο δεύτερο μέρος.

Η τοποθέτηση εκεί του Καρλίτος έφερε περισσότερη ενέργεια και επιθετικότητα στους γηπεδούχους. Από δικό του κλέψιμο στον γκολκίπερ του Βόλου ήρθε το 1-0 στο 3ο λεπτό και από αδράνεια των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να “κολλάει” στην περιοχή, ήρθε το 2-0 στο 4′ από τον Ιωαννίδη.

Το 2-0 έφερε ορμή στους “πράσινους” απέναντι στον Βόλο που προσπάθησε να απειλήσει μόνο από στημένα και όχι με ιδιαίτερη επιτυχία, σε ένα από τα πιο ξεκούραστα πρώτα ημίχρονα για τον Διούδη.

Στο 34′ ο Καρλίτος από εκτελεστής έγινε δημιουργός με τρομερή σέντρα με εξωτερικό φάλτσο για το γκολ του Χατζηγιοβάνη, ενώ λίγο πριν από την ανάπαυλα ο Καρλίτος κέρδισε πέναλτι για να το εκτελέσει εύστοχα ο Βιτάλ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0!

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με ορμή, δεν είχε καμία σχέση με αυτόν του πρώτου ημιχρόνο σε αντίθεση με τον Βόλο που οι δύο αλλαγές τον βοήθησαν να αλλάξει εικόνα και να… παρουσιαστεί στον αγωνιστικό χώρο. Δικαίως βρήκε το γκολ στο 58′ με τον Γκουλέν και “ξύπνησε” τους “πράσινους” από τον λήθαργο του 4-0.

Στο 69’… η τάξη αποκαταστάθηκε με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο επιθετικό του μοτίβο κόβοντας την όποια φόρα του Βόλου. Ο Καρλίτος πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και το ταμπλό “έγραψε” 5-1 μετατρέποντας τα υπόλοιπα λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Ο Βόλος πάντως συνέχισε να παίζει ψηλά, δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς, με το θέαμα στο παιχνίδι, ακόμα και στα τελευταία λεπτά, να είναι ιδιαίτερα καλό με εξίσου καλό ρυθμό. Κάτι που, ως προς την ποδοσφαιρική νοοτροπία του Βόλου, δείχνει πολλά. Για τον Παναθηναϊκό το 5-1 δείχνει το επίπεδο των δυνατοτήτων του και πόσο αδικεί συνολικά τον εαυτό του σαν οργανισμός με τις “ψυχρολουσίες”.

[5]

ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλες εις πέρας την αποστολή με τον Βόλο που ήταν σαφώς πιο δύσκολη από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ. Οι “πράσινοι” ήθελαν οξυγόνο μετά τα “χαστούκια” σε “Ζωσιμάδες” και “Βικελίδης” και το βρήκαν με εμφατικό τρόπο. Μόνο που για να επιστρέψεις στην κανονικότητα και να γίνεις ανταγωνιστικός χρειάζεται να είσαι σταθερός. Τα σκαμπανεβάσματα κάνουν ζημιές και ο Παναθηναϊκός αναζητά σταθερότητα.

Ο ΒΟΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Απογοητευτική η εικόνα της ομάδας του Αμπασκάλ στο πρώτο μέρος. Διαγωνισμός γκάφας και φτηνά γκολ, όλα τα λάθη μαζεμένα σε ένα παιχνίδι. Μία ομάδα με τρεις νίκες σε τρεις αγωνιστικές που… ξέχασε να κατέβει στο χορτάρι στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά στο δεύτερο… συμμορφώθηκε και έγινε ολίγον πιο ανταγωνιστική.

Μέσι Ο ΚΑΡΛΙΤΟΣ ΕΠΑΘΕ… ΜΕΣΙ

Τα έκανε όλα. Σκόραρε, μοίρασε ασίστ, κέρδισε πέναλτι. Είναι το βαρόμετρο του Παναθηναϊκού και πρέπει να το καταλάβει ο ίδιος ο Γιοβάνοβιτς ως προς τη διαχείριση του ποδοσφαιριστή.

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΝΟΨΕΙ ΝΤΕΡΜΠΙ

Η εντυπωσιακή νίκη του Παναθηναϊκού έχει θετικά έχει και αρνητικά. Το πιο εύκολο είναι να εντοπίσεις τα δεύτερα. Αυτό που χρειάζεται ο Παναθηναϊκός είναι τη σταθερότητα που αναφέραμε παραπάνω. Το σημαντικότερο είναι ότι πάει στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο “Γ. Καραϊσκάκης” με ανεβασμένη ψυχολογία και επουλωμένα τα περισσότερα “τραύματα”. Άπαντες γνωρίζουν ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι υψηλών απαιτήσεων.