ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΛΕΒΑΝΤΕ 3-0: Επέστρεψαν τα χαμόγελα για τους «μπλαουγκράνα»

Πανηγύρισαν μετά από 2 αγωνιστικές οι παίκτες της Μπαρτσελόνα, με τους «μπλαουγκράνα» να «καθαρίζουν» με 3-0 την Λεβάντε χάρη στους Μέμφις και Ντε Γιόνκ. Μεγάλη επιστροφή για Φάτι, με τον νεαρό σούπερ σταρ να πανηγυρίζει την επιστροφή του με γκολάσο!

Με πολύ καλή εμφάνιση η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 3-0 στο «Κάμπ Νόου» την Λεβάντε, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεπάι, ο οποίος άνοιξε και το σκορ της αναμέτρησης, μετά από δικό του κερδισμένο πέναλτι.

Καταιγιστική η «Μπάρτα»

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Μπαρτσελόνα στον αγώνα, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις της από πολύ νωρίς, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ στο 7’ με τον Μέμφις από την άσπρη βούλα, μετά από δικό του κερδισμένο πέναλτι. Οι «μπλαουγκράνα» δεν έριξαν ρυθμό και 7 λεπτά αργότερα και το 14ο λεπτό, ο Λουκ Ντε Γιόνκ, άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα, κάνοντας το 2-0 με ωραίο τελείωμα. Το πρώτο ημίχρονο συνέχισε στην ίδια ρότα, οι γηπεδούχοι ήταν κλάσεις ανώτεροι και έφτασαν πολύ κοντά στο 3-0 με τον Πικέ να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος, βγάζοντας την Λεβάντε από τη δύσκολη θέση, με το 2-0 να είναι «ευχής έργον» για τους φιλοξενούμενους.

Ισοπεδωτική και στο δεύτερο – Επιστροφή Φάτι

Τι και εάν προηγούταν με 2-0, η Μπαρτσελόνα ήθελε να μπει και να πάρει τη νίκη πάση θυσία. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, έχασε ένα σωρός ευκαιρίες για να ανεβάσει τον δίκτυ του σκορ, όμως δεν το πλήρωσε και πως να το πληρώσει βέβαια, από τη στιγμή που άφησε την Λεβάντε χωρίς τελική μέχρι και το 81ο λεπτό. Τα καλά νέα για την Μπαρτσελόνα, δεν έμειναν μόνο στη νίκη, οι «μπλαουγκράνα» είδαν ένα από τα μεγάλα ταλέντα της και έναν ποδοσφαιριστή στον οποίον έχουν «ποντάρει» πολλά να επιστρέφει, τον Ανσού Φάτι. Ο Πιτσιρικάς, μετά από 11 μήνες και 2 χειρουργεία, πάτησε ξανά χορτάρι και στο λίγο που αγωνίστηκε έδειξε τα γνωστά του στοιχεία, ενώ πέτυχε και ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ βάζοντας το κερασάκι στην Τούρτα, στην εντός έδρας νίκη με 3-0.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (81′ Αραούχο), Πικέ, Γκαρσία, Ντεστ (89′ Λενγκλέ), Νίκο, Μπουσκέτς, Γκάβι (81′ Ντεμίρ), Κουτίνιο (55′ Πουτς), Ντε Γιονκ (81 Φάτι), Μέμφις

Λεβάντε (4-3-3): Φερντάντεζ, Μιραμόν, Ποστίγκο, Μουστάφι (77′ Ρόμπερ Πίερ), Κλέρκ, Μελέρο, Ραντότζα (55′ Πορτέρο), Πεπέλου (69′ Βούκσεβιτς), Ντε Φρούτος (69′ Θαντέρο), Μάρτι, Γκόμεζ (55′ Μοράλες)