ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Προκρίσεις - έκπληξη στην επόμενη φάση

Κόντρα στα προγνωστικά, οι ομάδες της γ’ εθνικής απέκλεισαν συλλόγους της Super League 2, ενώ Λεβαδειακός και Εργοτέλης ήταν καταιγιστικοί, με τα περισσότερα ματς ωστόσο να οδηγούνται στην παράταση

Είκοσι αναμετρήσεις περιλάμβανε η σημερινή μέρα, στα πλαίσια της της γ’ φάσης του Κυπελλου Ελλάδας, η οποία ολοκληρώνεται την Τετάρτη. Φυσικά, για ακόμη μία φορά οι εκπλήξεις ήταν αρκετές, καθώς  Αχέρων Καναλακίου, ΑΕ Λευκίμμης και Ηλιούπολη απέκλεισαν ομάδες Super League 2! Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Καλαμάτα επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας 4-3 στα πέναλτι, με το 90λεπτο να λήγει 0-0 και τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ στην παράταση.

Ο Λεβαδειακός πέτυχε σχεδόν μισή ντουζίνα γκολ, επικρατώντας 5-0 του Ποσειδώνα ενώ η Κοζάνη επικράτησε 3-1 του Εδεσσαϊκού εκτός έδρας και η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Καραϊσκάκη στην Άρτα. Η ΑΕΛ πέρασε άνετα 3-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας, στο τοπικό ντέρμπι, ενώ ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τον Πιερικό. Ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 2-1, και ο ΑΟ Υπάτου νίκησε 1-0 τον Εθνικό Σοχού. Ο Εργοτέλης  δεν δυσκολεύτηκε και πήρε τη νίκη με 3-0 από τον ΠΑΟ Ρουφ, ενώ η Κηφισιά νίκησε στο… παρα ένα τη Νέα Αρτάκη, επικρατώντας 2-1. Η Παναχαϊκή ήταν η νικήτρια στην αχαϊκή μάχη, καθώς νίκησε 1-0 τον Διαγόρα Βραχνέικων και η Ηλιούπολη απέκλεισε με 2-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη.

Η Καλλιθέα τα βρήκε σκούρα αλλά επικράτησε 2-1 της Επισκοπής, με τον Αχέρων Καναλακίου να αποτελεί την μεγάλη έκπληξη και νίκησε στην παράταση 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου (1-1 κ.α.), αφήνοντάς τον εκτός Κυπέλλου. Η Αναγέννηση Καρδίτσας πέρασε το εμπόδιο της Βέροιας, επικρατώντας 1-0 με γκολ στο 118′. Ο Άγιος Νικόλαος απέκλεισε με 2-1 στην παράταση τον Γιούχτα, με την κανονική διάρκεια να λήγει 1-1.

Η ΑΕ Λευκίμμης επιβλήθηκε 2-1 του Απόλλωνα Πόντου στην παράταση, ενώ στα πέναλτι κατάφερε να αποφύγει τον αποκλεισμό ο Πανσερραϊκός από τον  Θησέα Αγριάς, επικρατώντας 4-2.