ΒUNDESLIGA: Ακάθεκτη με τριάρα η Φράιμπουργκ, σε δυσχερή θέση η Μπόχουμ

H Φράιμπουργκ πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Άουγκσμπουργκ για την έκτη αγωνιστική της Bundesliga καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο, ενώ η Μπόχουμ έμεινε στο 0-0 με τη Στουτγάρδη και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Nικηφόρα συνέχισε η εκπληκτική τη φετινή σεζόν Φράιμπουργκ, που κέρδισε εύκολα την Άουγκσμπουργκ με 3-0 και πάτησε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας στην Bundesliga. Η ομάδα του Κρίστιαν Στρέιχ καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος δείχνοντας τις διαθέσεις της στην ανίκανη να αντιδράσει Άουγκσμουργκ. Το σκορ άνοιξε μόλις στο λεπτό ο Λούκας Κούμπλερ, ενώ το 2-0 σημείωσε ο Λούκας Χόλερ στο 25′, μετά από πάσα του Έγκεστάιν.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γκρίφο με πέναλτι στο 33′, μετους γηπεδούχους να συνεχίζουν την ακάθεκτη πορεία τους.

Η Μπόχουμ υποδέχθηκε την Στουτγάρδη, σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και κανένα γκολ. Η γηπεδούχος ήταν καλύτερη και είχε την ευακιρία σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως δεν τα κατάφερε. Το τελικό 0-0 μάλλον κολακεύει την ομάδα Πελεγκρίνο Ματαράτσο, ενώ παράλληλα δυσχερένει το έργο της Μπόχουμ στην μάχη για παραμονή, καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις τέσσερις πόντους.