ΛΑΤΣΙΟ - ΡΟΜΑ: Ο Σάρι σήκωσε αετό στην εξέδρα, ο Μουρίνιο... ξεκίνησε τα γαλλικά και έφυγε από τη συνέντευξη

Η αντίθεση ήταν έντονη «Olimpico» καθώς από την μία ο Σάρι πανηγύριζε με τους φιλάθλους και από την άλλη ο Μουρίνιο, παρηγορούσε τους πάικτες του, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έδωσε ένα από τα γνωστά του ρεσιτάλ, αποχωρώντας από την συνέντευξη Τύπου

Η Λάτσιο πέτυχε μία τεράστια νίκη επί της Ρόμα, με την κατάσταση να βγαίνει εκτός ελέγχου μετά την λήξη του αγώνα. Ο προπονητής της Λάτσιο, Μαουρίτσιο Σάρι, κυκλοφορούσε με έναν αετό στο χέρι, ο Μουρίνιο παρηγορούσε τους ποδοσφαιριστές του και λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε από την συνέντευξη Τύπου με κάποια… γαλλικά.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως. Με την λήξη του ματς, ο Σάρι, πήρε στο χέρι του τον αετό της νίκης, το εμβληματικό σύμβολο της ομάδας, και το σήκωσε προς την εξέδρα των φιλάθλων των Λατσιάλι, οι οποίοι πανηγύριζαν έξαλλα για την μςγάλη νίκη της ομάδας τους στο ντέρμπι αυτό.

Λίγα μέτρα πιο κάτω, το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Ο Ζοσέ Μουρίνιο, παρηγορούσε τους παίκτες του, τους οποίους είχε μαζέψει σε έναν «κύκλο συσπείρωσης» και προσπαθούσε να τους τονώσει το ηθικό μετά την ήττα από τον πιο «μισητό» αντίπαλο.

Από ότι φαίνεται όμως ο Μουρίνιο δεν πήρε τόσο καλά την ήττα της ομάδας του, καθώς το ξέσπασμά του κατα την συνέντευξη Τύπου ήταν πρωτοφανές.

«Πρέπει να παραδεχτώ ότι η ποιότητα του ιταλικού πρωταθλήματος έχει βελτιωθεί πολύ στα δέκα χρόνια που απουσίαζα από την Ιταλία. Αλλά σε ένα ματς αυτού του επιπέδου το σκορ θα έπρεπε να έχει γίνει 1-1 κι όχι 2-0, αν δεν έκανε λάθος ο διαιτητής. Μάλλον το VAR ήταν στο… Coverciano.

Δεν δόθηκε δεύτερη κάρτα στον Λέιβα, πράγμα που θα άλλαζε το ματς. Είναι ίδια περίπτωση με τις δικές μας αποβολές των Πελεγκρίνι και Λορέντζο στο πρωτάθλημα. Αφού δεχθήκαμε τρία γκολ σίγουρα κάτι δεν κάναμε καλά, αλλά το δεύτερο και το τρίτο γκολ μέτρησαν αντίστροφα. Δείξαμε ότι είμαστε ομάδα με ποιότητα. Θέλαμε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα, αλλά ο διαιτητής καθόρισε αυτό το παιχνίδι. Κυριαρχήσαμε, έκαναν απλά διαχείριση στα τελευταία λεπτά. Δεν ανησυχώ για τα λάθη της ομάδας μου, θα ανησυχούσα μόνο αν δεν παίζαμε και δεν προσπαθούσαμε πάντα να κερδίζουμε τους αγώνες», δήλωσε αμέσως μετά την λήξη του παιχνιδιού.

Όλοι περίμεναν την συνέντευξη Τύπου του Special One, ο οποίος είχε… άλλα σχέδια. Όπως αναφέρουν τα ιταλικά ΜΜΕ, ο Μουρίνιο τσακώθηκε με μερίδα δημοσιογράφων, όταν πληροφορήθηκε ότι η συνέντευξη θα γινόταν εξ αποστάσεως, με τις ερωτήσεις να ελέγχονται πρώτα από τον υπεύθυνο του γραφείου Τύπου της ομάδας.