ΝΑΠΟΛΙ - ΚΑΛΙΑΡΙ 2-0: Συνεχίζει το απόλυτο η Νάπολι

Το 6 στα 6 έκανε η Νάπολι, με τους «παρτενοπέι» να κερδίζουν και την Κάλιαρι με 2-0, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση.

Πορεία πρωταθλητισμού χαράζει η Νάπολι με τον Λουτσιάνο Σπαλέτι στον πάγκο, πραγματοποιώντας μια ακόμη νίκη, φτάνοντας στην 6η νίκη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι «παρτενοπέι» με γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου και παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο, καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, «καθάρισαν» την Κάλιαρι, παίρνοντας μια «χαλαρή» νίκη με 2-0. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν με τον Οσίμεν στο 11ο λεπτό, όταν μετά από ασίστ του Ζιελίνσκι ο Νιγηριανός επιθετικός πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0.  Η Νάπολι είχε και τις φάσεις αλλά και την κατοχή για να βρει ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Όσα δεν κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο το πέτυχε 12 λεπτά μετά την έναξρη του δευτέρου μέρους, με τον Ινσίνιε να ευστοχεί από τα 11 βήματα κάνοντας το 2-0 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα. Παρά το δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων με την Κάλιαρι να δείχνει να μην μπορεί να απειλήσει σε καμία στιγμή του αγώνα.