ΑΓΙΑΞ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 2-0: Αλέ τρανός τον οδηγεί

Ο Άγιαξ έφτασε σε μία εύκολη νίκη επί της Μπεσίκτας με 2-0 και έκανε το 2/2 στους ομίλους του Champions League.

Ο Άγιαξ έκανε με άνεση το 2/2 στους ομίλους του Champions League, με τον Αλέ να γράφει ιστορία στη νίκη με 2-0 επί της Μπεσίκτας στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα.

Μπεργκχάους και Αλέ έδειξαν τον δρόμο

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την Μπεσίκτας, καθώς ο Μίτσι Μπατσουαγί στο 10ο λεπτό πήρε μία πολύ ωραία πάσα αλλά στο τετ-α-τετ με τον Πάσβερ σημάδεψε το δοκάρι. Η απάντηση από τον Άγιαξ ήρθε άμεσα με τον Άντονι στο 12ο λεπτό, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Ντεστάνογλου.

Τελικά στο 17ο λεπτό ο Μπεργκχάους άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Τάντιτς να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια και τον Ολλανδό μέσο να κάνει ένα πολύ καλό σουτ και τον Ντεστάνογλου να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Άγιαξ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες και τελικά τον Αλέ να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 43ο λεπτό. Με αυτό το γκολ ο επιθετικός του «Αίαντα» έφτασε τα 5 γκολ σε 2 παιχνίδια στο Champions League και έγινε ο πρώτος παίκτης που καταφέρνει κάτι τέτοιο, από τη σεζόν 2003-04 όταν η OPTA ξεκίνησε να καταγράφει τα στοιχεία.

Πίεσε αλλά γκολ δεν έβαλε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ πίεσε πάρα πολύ την Μπεσίκτας. Μάλιστα, ο Αλέ και ο Νέρες έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να κάνουν το 3-0, αλλά τελικά το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Από την άλλη η Μπεσίκτας περιορίστηκε σε ρόλο… κομπάρσου, με τον Πάσβερ να μην απειλείται ουσιαστικά από την τούρκικη ομάδα και τελικά τον Άγιαξ να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Πάσβερ, Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Άλβαρες, Μπεργκχάους (71’ Κλάασεν), Γκράβενμπερτς, Άντονι (71’ Νέρες), Αλέ, Τάντιτς

Μπεσίκτας (Γιαλτσίν): Ντεστάνογλου, Μέρας (73’ Βερντάρ), Ενσακαλά, Σάτσι, Ροζιέ, Σόουζα, Καραμάν, Ουτσάν (46’ Οζιακούπ), Μποζντογκάν, Γιλμάζ (46’ Τορέ), Μπατσουαγί