CHAMPIONS LEAGUE: Το απόλυτο η Ντόρτμουντ, στην κορυφή του ομίλου η Μπριζ

Στα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν στην Γερμανία, η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας γαι τη δεύετρη αγωνιστική του Champions League με 1-0 κάνοντας το 2/2, ενώ αντίθετα η Λεiψία δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα και έχασε με 2-1 στην έδρα της με ανατροπή από την καταπληκτική Κλαμπ Μπριζ που πλέον βρίσκεται πρώτη στον όμιλο μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι Πορτογάλοι προέρχονταν από τον εντός έδρας διασυρμό από τον Άγιαξ στην πρεμιέρα με 5-1. Έτσι το σύνολο του Ρούμπεν Αμορίμ ήθελε να αφήσει πίσω τα κακώς κείμενα και να βγάλει διαφορετική εικόνα. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Σπόρτινγκ έδειξε πως είναι ικανή να χτυπήσει την Ντόρτμουντ, έκανε είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως κάτι παραπάνω. Έτσι η ομάδα του Μάρκο Ρόζε ισορρόπησε τον αγώνα και σκόραρε τελικά στο 37′ με τον Μάλεν να παίρνει ωραία την ασίστ του Μπέλινγχαμ και να την αξιοποιεί πλασάροντας τον Άδαν.

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ προσπάθησε να βρει και ένα δεύτερο τέρμα έτσι ώστε να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γινόταν την υπόθεση νίκη. Μάλιστα κατόρθωσε να σκοράρει και πάλι με τον Μάλεν στο 74′, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την γερμανική ομάδα να πανηγυρίζει το 2/2 και τους Πορτογάλους να μένουν με άδεια χέρια έπειτα από δύο αγωνιστικές.

Eνδεκάδες:

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάνζι, Νταχούντ, Βίτσελ, Μπέλινγχαμ, Ρόις, Μάλεν, Αζάρ

Σπόρτινγκ: Άδαν, Κόατες, Φεντάλ, Νέτο, Πόρο, Παλίνια, Ματέους, Ρέις, Τομάς, Σαράμπια, Παουλίνιο

Η Λειψία ξεκίνησε ιδανικά το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Νκουνκού μόλις στο 7ό λεπτό. Μετά από όμορφη πάσα στο χώρο του Εμίλ Φόρσμπεργκ, ο Γάλλος επιθετικός βγήκε φάτσα απέναντι στον Σιμόν Μινιολέ και τον πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Από εκεί και πέρα όμως, η Κλαμπ Μπριζ πάτησε το γκάζι και άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα. Αρχικά o αρχηγός των Βέλγων, Βανάκεν με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 41′, ο Ριτς έφερε τα πάνω κάτω στο ματς, καθώς με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την ανατροπή για την Μπριζ. Η άμυνα των «Ταύρων» πήγε περίπατο, με τον Γκουλάτσι να παραπονιέται γαι την αντίδραση των συμπαικτών του.

Στο δεύτερο μέρος η Λειψία πίεσε και προσπάθησε να ισοφαρίσει τον αγώνα. Πήρε τα ηνία του αγώνα, ήταν κυρίαρχη, δημιούργησε τις προϋποθέσεις και είχε την υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας, έχασε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα και έμεινε στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς. Από την άλλη η Κλαμπ Μπριζ συνεχίζει να εκπλήσει με τις εμφανίσεις της, αφού μετά την ισοπαλία με την Παρί στην πρεμιέρα, βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με τέσσερις βαθμούς.

Λειψία: Γκουλάτσι, Όρμπαν, Κλόστερμαν, Σιμακάν, Μουκιέλε, Λάιμερ, Καμπλ, Σομποσλάι, Νκουνκού, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν

Κλαμπ Μπριζ: Μινιολέ, Μπαλάντα, Μάτα, Χέντρι, Νσοκί, Σομπόλ, Λανγκ, Ριτς, Βανάκεν, Σόβα, Ντε Κετελάερε