ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ 1-2: Έλληνας «κέρβερος» τρελαίνει την Ευρώπη!

Ο μυθικός Γιώργος Αθανασιάδης υπέγραψε τη βόμβα της δεκαετίας στο Τσάμπιονς Λιγκ και η μικρή Σερίφ ταπείνωσε τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου!

Μία φοβερή Σερίφ Τίρασπολ κατατρόπωσε την Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, με 1-2, με τον Τιλ να λυτρώνει τους Μολδαβούς με ένα εκπληκτικό γκολ στο 90ο λεπτό.

«Παγωμάρα» στο Μπερναμπέου

Η Ρεάλ Μαδρίτης ομολογουμένως πίεσε πολύ περισσότερο την Σερίφ, με τον Γιώργο Αθανασιάδη να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση και να κρατά ζωντανή την ομάδα του στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Ο Γιακσιμπόεφ πάγωσε το Σαντιάγκο Μπερναμπέου στο 25ο λεπτό, όταν μετά από πολύ ωραία σέντρα του Κριστιάνο, έπιασε μία όμορφη κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σερίφνα είναι μπροστά στο σκορ και την ομάδα του Κάρλος Αντσελότι να προσπαθεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Θιλ σκότωσε τη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην επανάληψη πίεσε πάρα πολύ την Σερίφ, αλλά και πάλι ο εξαιρετικός Γιώργος Αθανασιάδης κράτησε το μηδέν στην εστία του και έδωσε τις απαραίτητες ανάσες στην ομάδα του για να παραμείνει μπροστά στο σκορ.

Τελικά, ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε σε 1-1 από την άσπρη βούλα, μετά από το πέναλτι που κέρδισε ο Βινίσιους και έφτασε τα 72 γκολ στην καριέρα του με τη φανέλα της Ρεάλ και πέρασε τον Ραούλ στη σχετική λίστα.

Ωστόσο, ο αγώνας δεν είχε ακόμη τελειώσει, καθώς ο Τιλ με ένα άπιαστο σουτ έκανε το 1-2 για την Σερίφ στο 90ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι γνώρισε την ήττα και η Σέριφ πανηγύρισε μία μοναδική νίκη. Η ομάδα από τη Μολδαβία, νίκησε και τα δύο πρώτα παιχνίδια της στη διοργάνωση, κάτι που είχε κάνει μόνο η Λέστερ τη σεζόν 2016-17.

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο (66′ Ροντρίγκο), Έντερ Μιλιτάο, Αλάμπα, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ (66′ Κρος), Βαλβέρδε, Κασεμίρο (66′ Μόντριτς), Καμαβινγκά, Αζάρ (66′ Γιόβιτς), Βινίσιους, Μπενζεμά

Σερίφ Τίρασπολ (Βέρνινταμπ): Αθανασιάδης, Κριστιάνο, Ντουλάντο, Αρμπολέντα, Κοστάντζα, Άντο, Τιλ, Καστανιέντα (78′ Τζουλιέν), Κολοβός (90+2′ Νικόλοβ), Τραορέ, Γιακσιμπόεφ (57′ Μπρούνο)