ΑΙΓΑΛΕΩ-ΧΑΝΙΑ: Επεισοδιακή πρόκριση για το Σίτι

Ένταση σημειώθηκε μεταξύ άλλων προς το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν και σημειώθηκαν οι αποβολές των Τριανταφυλλάκου και Τσιλιγκίρη

Η αυλαία στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος έπεσε σήμερα, με την αναμέτρηση του Αιγάλεω με τα Χανιά στο γήπεδο της Καλλιθέας.

Η πρόκριση πήγε στο Σίτι το οποίο κέρδισε με 2-1 τα «δελφίνια», και θα μάθει τον αντίπαλο του για την συνέχεια του θεσμού σήμερα μέσα από τη διαδικασία της κλήρωσης.

Οι Χανιώτες ήταν αυτοί, που βρήκαν πρώτοι το γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς στο 40′, παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε ανατροπή του Κογιέτε από τον Μαγκάκη.

Στην επανάληψη το «Σίτι» πήρε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία και στο 48′ ισοφάρισε με πέναλτι του Τσιλιγκίρη, πέναλτι που κέρδισε ο Τριμμάτης μετά από κράτημα του Βάρκα

Στο 73′ τα Χανιά απείλησαν με μία καλή εκτέλεση φάουλ Τριανταφυλλάκου, που έδιωξε σε κόρνερ ο Σικαλιάς, για να προκύψει μια σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων στο 82′ κι ένα λεπτό αργότερα αμφότερες έμειναν με 10, καθώς αποβλήθηκαν ο Τσιλιγκίρης και ο Τριανταφυλλάκος στο σημείο εκείνο σημειώθηκε ένταση μεταξύ των δυο ομάδων ωστόσο τα πράγματα ηρέμησαν άμεσα.

Η κανονική διάρκεια έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Στην παράταση και στο 93′ ο Χοτζάλλι με κεφαλιά εκμεταλλεύθηκε το σημαντικό λάθος του Κουτζαβασίλη ύστερα από γέμισμα του Αναστασίου, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Με διαρροή τους στο τέλος του αγώνα τα Χανιά εξέφρασαν τις ενστάσεις τους, για τα δυο τέρματα που δέχθηκαν.

Οι συνθέσεις:

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Μαγκάκης (114′ Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76′ Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλλι), Τριμμάτης (76′ Καθάριος, 115′ Καλύβας), Σαμπανίδης (60′ Μπαρμπαρούσης).

ΧΑΝΙΑ: Κουτζαβασίλης, Κογιέτε (54′ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (55′ Τσαμούρης), Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94′ Πατάπης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κολλάς), Μπαΐροβιτς (73′ λ.τρ. Βογιατζής).