ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΤΣΕΛΣΙ 1-0: Αμυντικό τείχος και Κιέζα, έδωσαν τη νίκη στην «Κυρία»

Σε ένα κλειστό ματς στο Τορίνο, η Γιουβέντους πήρε μεγάλη νίκη επί της Τσέλσι με 1-0, με το γκολ του Φεντερίκο Κιέζα στα 10′ δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους να είναι αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες.

Στο μεγάλο ματς της δεύτερης ημέρας για το Champions League, η Γιουβέντους πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της απέναντι στην Τσέλσι με 1-0, ξεπερνώντας τις απουσίες, καταφέρνοντας παράλληλα να εξουδετερώσει τα επιθετικά όπλα των «μπλε». Ο Αλέγκρι κατάφερε να δέσει κόμπο τον Τούχελ στην μάχη των πάγκων, με τους «μπιανκονέρι» να πετυχαίνουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Χλιαρό το πρώτο μέρος

Η Τσέλσι ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή της μπάλας και γενικά έλεγχε το παιχνίδι, όμως η λαβωμένη από τραυματισμούς Γιουβέντους ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες στιγμές. Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες το πρώτο μέρος, το μόνο που ξεχώρισε ήταν η ατομική ενέργεια του Φεντερίκο Κιέσα, με το σουτ του Ιταλού από διαγώνια θέση να καταλήγει άουτ.

Ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Γιούβε

Η Γιουβέντους «χτύπησε» από πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος πιάνοντας στον ύπνο την Τσέλσι. Οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ, 10′ μόλις δεύτερα μετά την έναρξη του ημιχρόνου, με τον Φεντερίκο Κιέζα να παίρνει την πάσα από τον Μπερναντέσκι στην περιοχή να προλαβαίνει τον Ρούντιγκερ και να εκτελεί τον Μεντί, σκοράρωντας το γρηγορότερο γκολ της ομάδας του σε δεύετρο ημίχρονο. Ο Ιταλός ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της «Γιούβε», με το γκολ να επιβεβαιώνει την εξαιρετική παρουσία του.

Σαν τη γάτα με το ποντίκι

Από εκείνο το σημείο όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Η Τσέλσι ανέβασε ρυθμούς και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά την άμυνα των «μπιανκονέρι». Οι παίκτες του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι έχτισαν τείχος μπροστά από την εστία του Σέζνι και δεν άφηναν σπιθαμή που να μην την καλύπτουν. Ο Τούχελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του από το 75′, ευελπιστώντας πως θα καταφέρει να ανοίξει την άμυνα της Γιουβέντους. Οι παίκτες της Τσέλσι είχαν κάποιες καλές στιγμές, τους έλειψε όμως η μεγάλη ευκαιρία, με τον Αλέγκρι να έχει στήσει τους αμυντικούς του στο δικό του μισό. Στα τελευταία λεπτά η Τσέλσι έκανε μία ύστατη προσπάθεια για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το 1-0 να μένει ως το τέλος και την Γιουβέντους να παίρνει μεγάλη νίκη που θα της δώσει ψυχολογική ανάταση ενόψει της συνέχειας.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λίχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Μπετανκούρ (Κιελίνι 72΄), Ραμπιό (Μακένι 72′), Κουαδράδο, Κιέζα, Λοκατέλι, Μπερναντέσκι (Κουλουσέφσκι 65′)

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα (Λόφτους – Τσικ 62′), Κρίστενσεν (Μπάρκεϊ 75′), Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αλόνσο (Τσίλγουελ 46′), Κόβασιτς, Ζορζίνιο (Τσαλομπάχ 62′), Χάβερτζ, Ζίγες (Οντόι 62′), Λουκάκου