UEFA EUROPA LEAGUE: Ήττα «σοκ» για Λέστερ, «καθάρισε» εύκολα η Λιόν

Λέγκια και Λιόν έκαναν το 2/2 στους ομίλους τους, με την πρώτη να πραγματοποιεί μεγάλη νίκη κόντρα στην Λέστερ και τη δεύτερη να επικρατεί άνετα της Μπρόντμπι.

Η Λέγκια υποδέχθηκε τη Λέστερ στη Βαρσοβία και έφερε «τούμπα» το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη με 1-0, σε ένα παιχνίδι που οι Άγγλοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Το γκολ του Μαχίρ Εμρέλι στο 1ο ημίχρονο, ήταν αρκετό με τους Πολωνούς να κάνουν το 2/2 και να βρίσκονται κορυφή της βαθμολογίας.

Στην κορυφή του 1ου ομίλου με 2/2 βρίσκεται και η Λιόν, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπρόντμπι. Το τελικό 3-0 ήρθε με πρωταγωνιστή τον Καρλ Τοκό Εκαμπί, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά στο 2ο ημίχρονο, με τον Αουάρ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 που έδωσε τη νίκη στους «λιονέ».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα ματς των 19:45:

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 0-3 (6′ Τικίνιο, 63′, 68′ Μασούρας)

Αντβέρπ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (90’+1 Πασιέντσια)

Λέγκια Βαρσοβίας – Λέστερ 1-0 (31′ Εμρέλι)

Λιόν – Μπρόντμπι 3-0 (64′, 71′ Εκαμπί, 85′ Αουάρ)

Νάπολι – Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1′ Ελμάς, 90’+4 Όσιμεν – 55′, 90’+1 Πρόμες, 81′ Ιγκνάτοφ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μονακό 1-1 (54′ Μερίνο – 16′ Ντιζαζί)

Σπάρτα Πράγας – Ρέιντζερς 1-0 (29′ Χάνκο)

Στουρμ Γκρατς – PSV Αϊντχόφεν 1-4 (55′ Στάνκοβιτς – 32′ Σανγκαρέ, 51′ Ζάχαβι, 74′ Μαξ, 78′ Βέρτεσεν)