EUROPA CONFERENCE LEAGUE: Το έβαλε νωρίς, το καθάρισε στο δεύτερο η Ρόμα

Εύκολη νίκη πανηγύρισε η Ρόμα, απέναντι στην Ζόρια Λουχάνσκ, με τους Ιταλούς να επιστρέφουν στις νίκες. Δεν τα κατάφερε η Ανόρθωση απέναντι στην Γάνδη, μένοντας χωρίς πόντο μετά από 2 αγωνιστικές.

Δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση απέναντι στη Ζόρια Λουχάνσκ η Ρόμα, με τον Ελ Σαραουί να βρίσκει δίχτυα, μόλις στο 7ο λεπτό κάνοντας το 0-1, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού και στην επιστροφή στις νίκες. Παρά την καλή τους εκκίνηση, οι Ρωμαίοι παρότι είχαν αρκετές ευκαιρίες στο στόχο δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ, πηγαίνοντας έτσι στο ημίχρονο με το ισχνό προβάδισμα που πήραν στο 7’.

Αρκετά ανώτερη ήταν στο πρώτο μέρος η Γάνδη, απέναντι στην Ανόρθωση με τους Βέλγους να μετουσιώνουν την κατοχή τους σε γκολ στο 28’ με αυτογκόλ του Κορέα μετά από προσπάθεια και σουτ του Τισουνταλί. Οι Βέλγοι συνέχισαν να απειλούν, χωρίς όμως να καταφέρουν να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Αλασκέρτ – Ελσίνκι 1-1 (24’ Εμπαλό – 7’ Ρίσκι)

Αλκμάαρ – Γιάμπλονετς 0-0

Γάνδη – Ανόρθωση 1-0 (28’ Κορέα αυτ.)

Ζόρια Λουχάνσκ – Ρόμα 0-1 (7’ Ελ Σαραουί)

Κλουζ – Ράντερς 0-1 (41’ Καμαρά)

ΛΑΣΚ Λιντζ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 (11’ Χόρβαρθ)

Παρτιζάν – Φλόρα 2-0 (20’, 43’ Μάρκοβιτς)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Μπόντο/Γκλιμπ 0-0

Η Ρόμα στο δεύτερο μπήκε με σκοπό να το καθαρίσει από νωρίς, και μετά τις 2 αλλαγές του Μουρίνιο στο 62’ (Ζανιόλο, Έιμπραχαμ) τα κατάφερε. Πρώτα με τον Κρις Σμόλινκ στο 66’ να κάνει το 2-0, ενώ 2 λεπτά αργότερα και 6 από την είσοδό του ο Έιμπραχαμ κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 3-0.

Η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη, απ’ ότι στο πρώτο και προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπορούσε να κάνει και διαφορετικά, καθώς ήταν πίσω στο σκορ χωρίς κάποια τύχη. Η Γάνδη παίζοντας έξυπνα, κράτησε το υπέρ της 1-0 και κατάφερε στο 81’ να διευρύνει το προβάδισμα με τον Κουμς να κάνει το 2-0, τελειώνοντας τις ελπίδες των Κυπρίων.

ΤΕΛΙΚΟ:

Αλασκέρτ – Ελσίνκι 2-3 (24’ Εμπαλό, 90+3’ Γκλίσιτς – 7’ Ρίσκι, 57’ Βαλέντσιτς, 64’ Ρίσκι Ρο., 90+5’ Ολουσάνια)

Αλκμάαρ – Γιάμπλονετς 1-0 (Γκούντμουντσον)

Γάνδη – Ανόρθωση 2-0 (28’ Κορέα αυτ., 81’ Κουμς)

Ζόρια Λουχάνσκ – Ρόμα 0-3 (7’ Ελ Σαραουί, 66’ Σμόλινκ, 68’ Έιμπραχαμ)

Κλουζ – Ράντερς 1-1 (68’ Πετρίλα – 41’ Καμαρά)

ΛΑΣΚ Λιντζ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-1 (11’ Χόρβαρθ – 88’Καλάιλα)