ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΛΙΝΚΟΛΝ 3-1: Άνετη επικράτηση και πρωτιά για τους Δανούς

Η Κοπεγχάγη πήρε μία άνετη νίκη, με 3-1, κόντρα στη Λίνκολν και πλέον είναι μόνη πρώτη στον όμιλο του ΠΑΟΚ, έχοντας κάνει το δύο στα δύο.

Τη δεύτερη νίκη σε αντίστοιχες αγωνιστικές πήρε η Κοπεγχάγη, η οποία φιλοξένησε την Λίνκολν στο Πάρκεν Στάντιουμ. Οι Δανοί με τη νίκη αυτή (3-1) και σε συνδυασμό με το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) στην Τούμπα, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Σλόβαν Μπρατισλάβας, παρέμειναν μόνοι στην κορυφή του ομίλου.

Η ομάδα του Κάρλος Ζέκα, από την αρχή του παιχνιδιού θέλησε να βάλει τις βάσεις για μία ακόμη νίκη. Και το πέτυχε, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα, μόλις στο 4′, με τον Ντισκ.

Στο γρήγορο τέρμα των Δανών, απάντησε η Λίνκολν, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες για ισοφάριση με αυτή του Ρόζα στο 33ο λεπτό να καταλήγει στα δίχτυα του Γκράμπαρα, φέρνοντας το σκορ στα ίσα. Ωστόσο, το 1-1 δεν ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια, καθώς η Κοπεγχάγη με εύστοχο πέναλτι του Γουίντ, στις καθυστερήσεις, πήραν εκ νέου προβάδισμα.

Η πρωτοπόρος στον όμιλο του ΠΑΟΚ, μπήκε στην επανάληψη, θέλοντας να τελειώσει την υπόθεση νίκη! Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στην αναμέτρηση (στο 52′), ο Σταζ με πολύ ωραίο τελείωμα έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του.

Με τους τρεις βαθμούς να έχουν «κλειδωθεί» από τους γηπεδούχους, η συνέχεια του παιχνιδιού, ήταν ανάλογη με το 3-1 να παραμένει και το τελικό σκορ.