ΠΑΟΚ - ΣΛΟΒΑΝ 1-1: Άδειασε και έχασε την ευκαιρία

Οι ασπρόμαυροι πήραν το προβάδισμα στο 10′ αλλά δεν μπόρεσαν να μείνουν μπροστά στο σκορ για περισσότερα από τέσσερα λεπτά

Ο ΠΑΟΚ έμεοινε πίσω στη μάχη της πρωτιάς, μένοντας στο 1-1 με την Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος δεν είχε φρεσκάδα ούτε στα πόδια αλλά ούτε και στο μυαλό, και δεν λατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ που έψαχνε για σχεδόν 75 λεπτά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Σλόβαν να έχει διάθεση να τρέξει, με την εικόνα του αγώνα να θυμίζει ματς που τελειώνει με ομάδες που δεν βολεύονται με το αποτέλεσμα, παρά σε αγώνα στα πρώτα του λεπτά. ΠΑΟΚ και Σλόβαν βρήκαν το γκολ στην πρώτη τους φάση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Άκπομ να δίνει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 10’ και τον Γκριν να ισοφαρίζει στο 14’. Ο Δικέφαλος άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 16’ με το σουτ του Σβαμπ να φεύγει από την εστία και μέχρι το 25’ η Σλόβαν συνέχιζε να τρέχει, επιβάλλοντας τον ρυθμό που ήθελε. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ κοντρόλαρε το ρυθμό χωρίς να καταφέρει να κάνει τη μεγάλη φάση σε αντίθεση με την Σλόβαν που έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί στο 44’ με τον Πασχαλάκη να λέει «όχι» σε σουτ του Ντράζιτς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λουτσέσκου σήκωσε για ζέσταμα τους τρεις παίκτες που άφησε στον πάγκο, σε σχέση με την 11άδα με την ΑΕΚ συν τον Βιεϊρίνια, βλέποντας την ομάδα του να έχει κατοχή αλλά να της λείπει η ουσία. Ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να μπει με αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή της Σλόβαν, η οποία έψαχνε την αντεπίθεση που θα τις έδινε το ματς, και στο 84’ την πέταξε στα σκουπίδια, όταν το γλίστρημα του Μιχαηλίδη άνοιξε διάδρομο που έμεινε ανεκμετάλλευτος από τον Μραζ.

[5]

Η ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ

Οι Σλοβάκοι ήξεραν πως θα πρέπει να «τρέξουν» τον ΠΑΟΚ και στο πρώτο μισό του ημιχρόνου το κατάφεραν. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό μετά το 25′

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΕΦΑΝ;

Όπως και στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, έτσι και τώρα, ο Σβαμπ βρέθηκε σε θέση βόλης και τα σουτ που έκανε είχαν δύναμη. Ο Αυστριακός δεν μπόρεσε να κοντρολάρει το πόδι του.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ

Το «στοπ» του Πασχαλάκη στον Ντράζιτς στο 44′ είναι κομβικής σημασίας στην αναμέτρηση, κυρίως λόγω του λεπτό που καταγράφηκε, καθώς η Σλόβαν θα μπορούσε να πάρει προηγούμενη στα αποδυτήρια και να βάλει μεγάλη πίεση στον ΠΑΟΚ

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στο 84′, το γλίστρημα του Μιχαηλίδη έκανε την Τούμπα να σιγήσει για δευτερόλεπτα μέχρι να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία της Σλόβαν. Από τις στιγμές παγωμάρας που μόνο αν είσαι στο γηπεδο τις «καταλαβαίνεις»