EUROPA CONFERENCE LEAGUE: Πρώτη νίκη, χωρίς να… ιδρώσει για την Τότεναμ

Με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ και μάλιστα με Χατ-Τρικ, η Τότεναμ πήρε την πρώτη της νίκη στο Conference, κερδίζοντας με 5-1 την Μούρα. – Η Ομόνοια τα βρήκε σκούρα στην έδρα της και παρότι πήρε προβάδισμα το πρώτο ημίχρονο, με 4 γκολ στο δεύτερο η Κάραμπακ, πήρε τη νίκη αφήνοντας τους Κύπριους στον 1 βαθμό.

Από νωρίς καθάρισε την αναμέτρηση απέναντι στην Μούρα η Τότεναμ, οι Άγγλοι με 2 γκολ μέσα στα πρώτα 8 λεπτά, ένα από την άσπρη βούλα με τον Ντέλε Άλι στο 3’ και ένα ένα με τον Λο Σέλσο, πέντε λεπτά αργότερα έδωσαν ένα πλεονέκτημα, που δύσκολα μπορούσαν να γυρίσουν οι φιλοξενούμενοι.

Χωρίς να είναι καλή καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί με τον Λέτζιακς στο 40’ λεπτό, βάζοντας πλώρη για την πρώτη νίκη της διοργάνωσης. Η Κάραμπαγκ παρά την υπεροχή που είχε και τις τελικές προσπάθειες δεν κατάφερε να βρει τις σπουδαίες φάσεις για να βρει το γκολ που άξιζε.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Βασιλεία – Καϊράτ Αλμάτι 3-0 (16’ Άρθουρ, 22’, 40’ Λανγκ)

Κοπεγχάγη Λίνκολν 2-1 (4’ Ντίκς, 45+2 Γουίντ – 33’ Ρόσα)

Ομόνοια – Καραμπάγκ 1-0 (40’ Λέτζιακς)

Ουνιόν Βερολίνου – Μακάμπι Χάιφα 1-0 (34’ Βογκλσάμερ)

ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1 (10’ Άκπομ – 15’ Γκρίν)

Τότεναμ – Μούρα 2-0 (3’ Ντέλε Άλι, 8’ Λο Σέλσο)

Φέγενορντ – Σλάβια Πράγας 2-0 (14’ Κόκτσου, 24’ Λίνσεν)

Φίτεσε – Ρεν 1-0 (30’ Βίτεκ)

Με το μυαλό στον αγώνα με την Άστον Βίλα την προσεχή Κυριακή, φαίνεται πως μπήκε η Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο και το πλήρωσε, καθώς η Μούρα με γκολάρα του Κους μείωσε σε 2-1. Με τα πράγματα να μην πηγαίνουν όπως τα σχεδίαζε ο Νούνο Εσπιρίτο Σάντο, έκανε 3 μαζεμένες αλλαγές στο 59’ βάζοντας τα δυνατά του χαρτιά και πιο συγκεκριμένα τους Κέιν, Σον και Λούκας με τον Άγγλο φορ να βρίσκει το πρώτο του γκολ στη σεζόν 9 λεπτά αργότερα κάνοντας και το 3-1. Ο Άγγλος φορ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 76’, ενώ 12 λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, γράφοντας το 5-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δύσκολα ήταν τα πράγματα για την Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο, με την Κάραμπαγκ παρότι δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, να μην πέφτει ψυχολογικά και να καταφέρνει να ισοφαρίσει άμεσα με τον Κάντι στο 52’. Οι Κύπριοι παρά την ισοφάριση, δεν άλλαξαν την εικόνα τους και το πλήρωσαν. Οι Αζέροι πήραν αυτό που άξιζαν πρώτα με γκολ του Σεινταέβ στο 73’ και στη συνέχεια με τον Μεντβέντεφ στο 79ο λεπτό από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 3-1. Η Κάραμπακ δεν σταμάτησε ούτε στα 2 γκολ διαφοράς και στο 90+4 ο Κάντι έκανε το τελικό 4-1.

ΤΕΛΙΚΟ:

Βασιλεία – Καϊράτ Αλμάτι 4-2 (16’ Άρθουρ, 22’, 40’ Λανγκ, 49’ Εντογιέ – 66’ Καντέ, 68’ Άλβες)

Κοπεγχάγη Λίνκολν 3-1 (4’ Ντίκς, 45+2 Γουίντ, 52’ Στάγκε, – 33’ Ρόσα)

Ομόνοια – Καραμπάγκ 1-4 (40’ Λέτζιακς – 52’, 90+4’ Κάντι, 73’ Σεινταέβ, 79’ Μεντβέντεφ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μακάμπι Χάιφα 3-0 (34’ Βογκλσάμερ, 48’ Μπέχερνς, 76’ Αγονίγι)

Τότεναμ – Μούρα 5-1 (3’ Ντέλε Άλι, 8’ Λο Σέλσο, 68’, 76’, 88’ Κέιν – 53’ Κους)

Φέγενορντ – Σλάβια Πράγας 2-1 (14’ Κόκτσου, 24’ Λίνσεν – 63’ Χόλς)

Φίτεσε – Ρεν 1-2 (30’ Βίτεκ – 54’ Γκουράσι, 70’ Σουλεμάνα)