Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ: Η Κωνσταντινούπολη είναι το... εξοχικό του

Με αφορμή το θριαμβευτικό 3-0 επί της Φενέρμπαχτσε, ψάξαμε και βρήκαμε τις μεγάλες στιγμές των «ερυθρολεύκων» στην Τουρκία, με το ισοζύγιο νικών-ηττών να είναι σχεδόν πλήρως εξισορροπημένο, επομένως, ναι, ο Ολυμπιακός είναι… «Τουρκοφάγος»

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού στην Πόλη επί της Φενέρμπαχτσε, τα διάφορα εθνοπατριωτικά κλισέ όπως «Τουρκοφάγος», «Εκπορθητής», «Άλωση» κι άλλα συναφή «φορέθηκαν» για άλλη μια φορά στον ελληνικό Τύπο, χωρίς το sportday.gr να αποτελέσει εξαίρεση στον… επιβεβλημένο κανόνα.

Επί της ουσίας, όμως, έχει ο Ολυμπιακός «ευνοϊκή παράδοση στην Κωνσταντινούπολη» (politically correct…) ή ο παραπάνω «κορώνες» ακούγονται και γράφονται πάνω στον ενθουσιασμό της στιγμής; Μια ματιά το αρχείο μας δίνει την απάντηση. Ναι, ο Ολυμπιακός σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ μετράει 23 νίκες και 27 ήττες (η μία «χάρτινη»), πάνω-κάτω δηλαδή, 1 πρός 1- απίστευτα καλή παράδοση σε παραδοσιακά “σκληρές” έδρες.

Κορωνίδα των επιτυχιών του στην Πόλη, δεν είναι πάντως ένα ματς με αντίπαλο τοπική ομάδα, αλλά αυτό απέναντι στους Ρώσους (και λοιπούς αλλοδαπούς) της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την περίφημη ανατροπή και το πεταχτάρι του Γιώργου Πρίντεζη το 2012.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το πρώτο ταξίδι του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη ήταν προγραμματισμένο να συμβεί το 1958 στο πλαίσιο του προκριματικού γύρου του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, αλλά το ματς δεν έγινε ποτέ, με επιλογή της ελληνικής ομάδας, που αποσύρθηκε λόγω της νωπής μνήμης από τα συμβάντα με το πογκρόμ κατά των Ελλήνων της Πόλης, λίγα χρόνια νωρίτερα.

Το πρώτο ελληνο-τουρκικό ραντεβού για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε 45 χρόνια μετά, με την ήττα τους από τη Γαλατά στους ομίλους του Champions League. Ίδιος αντίπαλος, ίδιο αποτέλεσμα για το Κύπελλο UEFA πέντε χρόνια αργότερα.

H πρώτη νίκη θα έρθει με περιπετειώδη τρόπο το 2019 για τον 3ο προκριματικό του Champions League επί της Μπασακσεχίρ, με 1-0.

Είχε προηγηθεί η συντριβή από την Μπεσίκτας με 4-1 το 2017 για τη φάση των «16» του Europa League, σε ένα τρελό ματς, με τους καλύτερους εκείνη την περίοδο Τούρκους να προηγούνται με 2-0, τον Ολυμπιακό να μειώνει και την Μπεσίκτας να συνεχίζει με δέκα παίκτες. Το φουλ-επίθεση (μετά το 1-1 στο «Καραϊσκάκη») του κόουτς Βασίλη Βούζα δεν απέδωσε και οι Τούρκοι «χτύπησαν» στην κόντρα.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλη μια νίκη στην Τουρκία, με 3-0 επί της Οσμανλίσπορ, πριν από το ματς με την Μπεσίκτας, αλλά στην Άγκυρα.

Αποτέλεσμα: Ολυμπιακός – Ομάδες Κωνσταντινούπολης 2 νίκες, 3 ήττες και μία ακόμα ήττα στα χαρτιά.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Πολύ πιο συχνές και σε ετήσια βάση οι επισκέψεις του μπασκετικού Ολυμπιακού στην Τουρκία. Κορυφαία στιγμή, το δίχως άλλο, η κατάκτηση της Ευρωλίγκας το 2012 με το συγκλονιστικό comeback των τελευταίων λεπτών, αλλά αντίπαλος ήταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και όχι κάποια ομάδα της Πόλης.

Την ίδια χρονιά στο ΤΟΠ 16 είχε πάρει δραματική νίκη με 67-65 επί της Εφές, αλλά το ματς που θυμούνται όλοι ήτταν η ήττα από τη Γαλατά με 78-77 στην παράταση. Όχι για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά για το απίστευτο τρίποντο κάτω από τη σέντρα του Κώστα Σλούκα, που έστειλε το ματς στην παράταση:

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν αντιμετωπίσει με εναρκτήριο ματς αυτό με τη Γαλατασαράι το 1960 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών (ήττα με 72-41), πέντε ομάδες της Κωνσταντινούπολης έχοντας το εξής ρεκόρ:

Με τη Γαλατασαράι: 1 νίκη, 4 ήττες

Με την Εφές Πίλσεν: 9 νίκες, 13 ήττες

Με τη Φενέρμπαχτσε (και την Ουλκέρ): 8 νίκες, 5 ήττες

Με την Μπεσίκτας: 1 νίκη, 0 ήττες

Με την Νταρουσάφακα: 1 νίκη, 1 ήττα

Στην ιστορία έχουν μείνει κάποια συγκλονιστικά παιχνίδια με απίθανες διαφορές, ανατροπές και… μπόλικο δράμα.

Όπως το +35 (77-42) επί της Εφές Πίλσεν τη σεζόν 1994-95:

Ομοίως και το 86-64 επί της Ουλκέρ τη σεζόν 1999-2000:

Το Νοέμβριο του 2015, ο Ολυμπιακός με κακό τον Βασίλη Σπανούλη (2/11 σουτ) επιστρέφει από το -9 (74-65) με 1′:30΄΄στο ρολόι και κερδίζει στην παράταση την Εφές με 91-87:

Τον Απρίλιο του 2017, ο Ολυμπιακός παίζει και πάλι με την Εφές, αυτή τη φορά για τα πλέι οφ και είναι με την πλάτη στον τοίχο, αφού χάνει με 2-1 στις νίκες. Με περίσσια ψυχή όμως κερδίζει με 74-62 και παίρνει την πρόκριση στο πέμπτο παιχνίδι.

Αργότερα θα φτάσει στον τελικό και πάλι στην Πόλη, όπου θα χάσει από τη Φενέρμπαχτσε με 80-64, στην πρώτη κούπα τουρκικής ομάδας στο θεσμό.

Την επόμενη σεζόν, ένας Ολυμπιακός χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη κερδίζει στην παράταση τη Φενέρ με 90-83 με 21 πόντους του Μπράιαν Ρόμπερτς!

Στις 14 Δεκεμβρίου του 2017, με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη και δύο βολές του ΜακΛίν, ο Ολυμπιακός θα κερδίσει την Εφές με 61-58 στην τελευταία του νίκη στην Πόλη. Τη σκυτάλη θα αναλάβει από εκεί και πέρα η ποδοσφαιρική ομάδα του συλλόγου…

Αποτέλεσμα: Ολυμπιακός – Ομάδες Κωνσταντινούπολης 21 νίκες,  23 ήττες

Το τελικό συμπέρασμα μετά από όλα αυτά τα «ερυθρόλευκα» είναι ότι όσο και να τα απαξιώνουμε, τα κλισέ καμιά φορά λένε την αλήθεια.