ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΕΒΕΡΤΟΝ 1-1: Δεν είναι κάθε φορά του... Αγίου Κριστιάνο!

Άχρωμη, άοσμη και άγευστη ξανά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, υποχρεώθηκε σε νέα απώλεια βαθμών μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» από την Έβερτον (1-1).

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παίρνει τις απαραίτητες, για αυτόν, ανάσες, μετά τη… διπλοβάρδια που δούλεψε την περασμένη εβδομάδα, χαρίζοντας τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Βιγιαρεάλ, με buzzer beater. Η ομάδα του Σόλσκιερ υποδέχτηκε την Έβερτον, με τον Πορτογάλο στον πάγκο, αγχώθηκε για ένα ημίχρονο, βρήκε απροσδόκητο γκολ και προβάδισμα με τον Μαρσιάλ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τα «ζαχαρωτά», κάνοντας δεύτερη συνεχόμενη γκέλα (1-1) στην έδρα της, μετά την ήττα από την Άστον Βίλα.

Τις στιγμές η Έβερτον, το γκολ η Γιουνάιτεντ

Η Έβερτον πάτησε στο χορτάρι του «Ολντ Τράφορντ» με το απαραίτητο θράσος, χωρίς να φοβηθεί το… δυσκίνητο κέντρο της Γιουνάιτεντ. Οι πρώτες στιγμές ένθεν και ένθεν ήρθαν με κεφαλιές, με τον Κιν για τους φιλοξενούμενους στο 16′ και τον Καβάνι στο 21′ για τους γηπεδούχους. Ο πρώτος αστόχησε και ο δεύτερος σταμάτησε στον Πίκφορντ, με τα «ζαχαρωτά» να συνεχίζουν να ψάχνουν τις στιγμές τους στο transition, αλλά το σουτ του Ντεμαράι Γκρέι σταμάτησε στον φορμαρισμένο Ντε Χέα.

Γκόρντον, Γκρέι και Τάουνσεντ αποτέλεσαν ένα ιδανικό supporting cast του Ροντόν, με πολύ καλές συνεργασίες και γρήγορη μετάβαση στα μέτρα που άφηναν οι «κόκκινοι διάβολοι».

Η ανωτερότητα της Έβερτον, όμως, δεν αποδόθηκε στον πίνακα του σκορ, αφού στην πρώτη φορά που η άμυνά της έμεινε εκτεθειμένη στο 43ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες είδε τον Μαρσιάλ, που από τα αριστερά της περιοχής πλάσαρε στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Πήρε αυτό που δικαιούται

Ο Ρονάλντο πέρασε στο παιχνίδι, χωρίς την υποχρέωση να σκοράρει, αφού η ομάδα του Μάντσεστερ είχε ήδη το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να προστατέψει τα μετόπισθεν. Από δικό της κόρνερ, στο 64ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκτεθειμένοι, με τον Γκρέι να κάνει την κούρσα, τον Ντουκουρέ να πιστώνεται ασίστ και τον Τάουνσεντ να πλασάρει ιδανικά τον Ντε Χέα, ισοφαρίζοντας νωρίς – νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Πορτογάλος είχε τη στιγμή του στο 75′ αλλά το πλασέ του έφυγε μακριά από την εστία. Η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να μεταφέρει με συνέπεια την πίεση στην περιοχή της Έβερτον, όντας και ιδιαιτέρως φοβισμένη από τις αντεπιθέσεις της. Ο Γιέρι Μίνα παραλίγο να γίνει δήμιος, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ την ώρα που σκόραρε το 1-2. Το VAR έσωσε την Μάντσεστερ, που ψάχνει επειγόντως ένα… ηλεκτροσόκ για να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (70′ Πογκμπά), Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ (57′ Σάντσο), Καβάνι (57′ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Έβερτον: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Μίνα, Κιν, Ντίνιε, Τάουνσεντ, Ντουκουρέ, Άλλαν, Γκόρντον (72′ Ντέιβις), Γκρέι (92′ Ντόμπιν), Ροντόν