BUNDESLIGA: Γκολ ο Μαυροπάνος, νίκη για Στουτγκάρδη

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Βόλφσμουργκ πέτυχε η Γκάντμπαχ με 3-1, ενώ η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου που σκόραρε, πήρε το τρίποντο με 3-1 απέναντι στην Χοφενχάιμ. Συνεχίζει να εκπλήσσει η εξαιρετική Φράιμπουργκ, που κέρδισε με 2-1 την Χέρτα και πάτησε στην τρίτη θέση της Bundesliga.

Η Στουτγκάρδη φιλοξένησε την Χοφενχάιμ στο Mercedes Benz-Arena και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 18‘ με γκολ του Κεμπφ μετά από πάσα του Μαρμούς. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν τα ηνία του αγώνα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν όμως δεν τα κατάφεραν, αφού ήταν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Έτσι, ήρθε ο Ντίνος Μαυροπάνος και έκανε το 2-0 στο 60‘ και με όμορφη προσπάθεια πέτυχε το δεύτερο γκολ του στην φετινή Bundesliga. Η ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο όμως δεν σταμάτησε εκεί και σκόραρε και τρίτο τέρμα με τον 20χρονο Ρομπέρτο Μάσιμο στο 81′ να κάνει το 3-0. Η Χοφενχάιμ απάντησε άμεσα με τον Μπρουν Λάρσεν στο 84′, όμως ‘ηταν ήδη πολύ αργά για να αλλάξει κάτι, με την Στουτγάρδη να παίρνει τη νίκη.

Μία ακόμη σημαντική νίκη σημείωσε η Φράιμπουργκ στην έδρα της Χέρτα και πάτησε στην τρίτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λίνχαρτ στο 17′, μετά από ασίστ του Γκούντερ, όμως η γηπεδούχος ισοφάρισε με τον Κρίστοφ Πιάτεκ στο 70‘. Η Φράιμπουργκ όμως πίεσε και κατόρθωσε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Πέτερσεν στο 78′. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

Νίκη ανάσα πέτυχε η Γκλάντμπαχ στην έδρα τους Βόλφσμουργκ με 3-1, αφού με δύο γρήγορα τέρματα η ομάδα του Άντι Χέτερ πήρε σημαντικό προβάδισμα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ό λεπτό ο Εμπολό μετά από πάσα του Ζακάρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ελβετός από σκόρερ έγινε δημιουργός, με τον Χόφμαν στο 7′ να κάνει το 2-0. Η Βόλφσμουργκ απάντησε στο 25′ με τον Βάλφσμιντ και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η κόκκινη του Λακρουά που υπέπεσε σε πέναλτι όμως άλλαξε τα δεδομένα, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Στιντλ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως 33χρονος αστόχησε. Ότι δεν έκανε ο πολύπειρος φορ, έκανε ο 18χρονος αμυντικός Τζο Σκάλι, που με γκολ στο 90+5‘ σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.