ΤΣΕΛΣΙ - ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 3-1: Επέστρεψαν στις νίκες οι «Λονδρέζοι» με μεγάλη εμφάνιση Βέρνερ

Με πρωταγωνιστή τον Τίμο Βέρνερ η Τσέλσι πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, της Premier League.

Μετά από 2 σερί ήττες, οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν στις νίκες, αφού πρώτα ίδρωσαν, απέναντι στην μαχητική Σαουθάμπτον με σκόρερ τους Τσαλόπα, Τσίλγουελ και τον MVP Τίμο Βέρνερ, με τον Γερμανό επιθετικό να βάζει την υπογραφή του στον αγώνα, πραγματοποιώντας μια «εκπληκτική» εμφάνιση.

Βρήκε το γρήγορο γκολ – Έλεγξε το ημίχρονο

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στον αγώνα η Τσέλσι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9’ λεπτό με τον Τσαλόμπα, μετά από κόρνερ και κεφαλιά πάσα του Λόφτους-Τσικ. Οι γηπεδούχοι παρά το γρήγορο γκολ δεν σταμάτησαν να πιέζουν και να έχουν τις φάσεις τους, χωρίς όμως να μπορούν να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Οι «μπλε» με τον Τίμο Βέρνερ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών, κατάφεραν να βρουν 2 ακόμα γκολ και τα δύο όμως ακυρώθηκαν, το πρώτο του Λουκάκου για οφσάιντ, ενώ το δεύτερο, του Γερμανού επιθετικού ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης. Οι «Άγιοι» επιθετικά δεν ήταν καλοί, αμυντικά όμως ήταν εξαιρετικοί, βάζοντας τα κορμιά τους μπροστά από κάθε μπάλα και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήρια με το 1-0.

Κόκκινη και Βέρνερ έκαμψαν την αντίσταση της Σαουθάμπτον

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι δεν μπήκε με το ίδιο πάθος και την ίδια δίψα για τη νίκη και παρά την κατοχή που είχε, δεν φάνηκε να ψάχνει με ιδιαίτερη θέρμη το δεύτερο γκολ το οποίο και πλήρωσε στο 61’. Η Σαουθάμπτον κέρδισε πέναλτι και ο Γουόρντ-Πράους ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι «Άγιοι» έδειχναν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, αλλά η κόκκινη του σκόρερ 15 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης άλλαξε τα δεδομένα, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να γυρίσουν αρκετά πίσω, μήπως και σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ο Τίμο Βέρνερ στο 84’ εξαργύρωσε την εκπληκτική του εμφάνιση με γκολ κάνοντας το 2-1. Ενώ 5 λεπτά αργότερα με τον Τσίλγουελ, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την νίκη και το τρίποντο.

Τσέλσι (3-6-1): Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθμπιλικουέτα, Τσιλγουέλ, Λόφτους-Τσικ (83′ Μπάρκλει), Κόβατσιτς (73′ Ζορζίνιο), Οντόι (65′ Μάουντ), Βέρνερ, Λουκάκου

Σαουθάμπτον (4-4-2): ΜακΚάρθι, Λιβραμέντο, Μπεντναρέκ, Σαλίσου, Γουόκερ-Πίτερς, Γουόλκοτ (46′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράους, Ρομέου, Τέγια (73′ Τζενέπο), Ρέντμποντ (87′ Ελγιουνούσι), Αρμστρονγκ