ΣΑΣΟΥΟΛΟ - ΙΝΤΕΡ 1-2: Ανατροπή με υπογραφή Τζέκο

Η Ίντερ πήρε δύσκολη νίκη με ανατροπή επί της Σασουόλο εκτός έδρας, με τον Έντιν Τζέκο να είναι ο άνθρωπος του αγώνα, αφού ο Βόσνιος πέρασε ως αλλαγή στο 57′, σκόραρε στο 58′, ενώ κέρδισε και το πέναλτι από τον Κονσίγλι με το οποίο ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Ίντερ από την έδρα της Σασουόλο, αφού η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι βρέθηκε να χάνει με 1-0, όμως οι αλλαγές του Ιταλού τεχνικού έφεραν την ανατροπή για τους «νερατζούρι», με τον Έντιν Τζέκο στο 58‘ και τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ είκοσι λεοτά αργότερα να δίνουν τη νίκη στην ομάδα τους που βρίσκεται έναν βαθμό μακριά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι.

Τις φάσεις η Ίντερ, το γκολ η Σασουόλο

Η Ίντερ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι είχε την κατοχή και δημιουργούσε τις προϋποθέσεις, όμως η Σασουόλο ήταν αυτή που βρήκε το γκολ. Η γηπεδούχος κέρδισε το πέναλτι, με τον Ντομένικο Μπεράρντι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του στο 22‘. Από εκεί και πέρα οι «νερατζούρι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους με σκοπό την ισοφάριση, έβαλαν τους αντιπάλους τους στην περιοχή χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν, με την Σασουόλο να βγαίνει στην αντεπίθεση όποτε κέρδιζε την μπάλα, δημιουργώντας ανισορροπία στην αμυντική τριάδα της Ίντερ.

Αντίστροφη εικόνα και ισοφάριση

Το δεύτερο μέρος ήταν μία επανάληψη του πρώτου, αλλά από την αντίπερα όχθη. Η Σασουόλο έχασε σωρεία ευκαιριών μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χαντάνοβιτς να δηλώνει παρών όποτε χρειάστηκε. Η Ίντερ ήταν ξεκάθαρο πως χρειαζόταν μία αλλαγή, καθώς οι γηπεδούχοι έφταναν με μεγάλη ευκολία στα καρέ των «νερατζούρι». Ο Ιντσάγκι δεν έχασε άλλο χρόνο και στο 57‘ προχώρησε σε τετραπλή αλλαγή προσώπων. Ο Ιταλός τεχνικός έκανε πιο επιθετκή την ομάδα του, με τον Έντιν Τζέκο να γίνεται παρτενέρ του Λαουτάρο στην κορυφή. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς Ίντερ, με τον Ιβάν Πέρισιτς να βγάζει μπαλιά ξυράφι στην περιοχή και τον Βόσνιο επιθετικό να πετάγεται και με κεφαλιά ψαράκι να ισοφαρίζει στο 58‘ σε 1-1.

Ολική ανατροπή

Η Ίντερ μετά τις αλλαγές συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με πίεση στην μπάλα, έχοντας ανεβάσει ψηλά τις γραμμές της με στόχο ένα δεύτερο τέρμα. Η ανατροπή τελικά έγινε, με τον Έντιν Τζέκο να ανατέπεται στην περιοχή από το Κονσίγκλι, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι στο 78‘. Ο Αργεντινός ήταν ψύχραιμος, πλασάροντας ιδανικά τον τερματοφύλακα της Σασουόλο. δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, που σκαρφάλωσε και πάλι στη δεύτερη θέση της Serie A, έναν μόλις βαθμό από την αήττητη Νάπολι.

Σασουόλο: Κονσίγλι, Φεράρι, Κίρικες, Ροζέριο, Μούλτνουρ, Φρατέζι, Λόπεθ, Μπογκά, Τζούρισιτς (Τζούρισιτς 75′), Μπεράρντι, Ντεφρέλ (Ρασπαντόρι 64′)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ντάμφρις (Νταρμιάν 57′), Μπαστόνι (Ντι Μάρκο 57′), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Τσαλχάνογλου (Βιντάλ 57′), Κορέα (Τζέκο 57′), Μαρτίνεζ