ΝΤΙΕΓΚΟ ΣΙΜΕΟΝΕ: Ευχαρίστησε κόσμο, Ζοάο Φέλιξ και Λεμάρ

Σύμφωνα με τον προπονητή της Ατλέτικο, Ντιέγκο Σιμεόνε, η συμπαράσταση του κόσμου, αλλά και οι ατομικές εμφανίσεις των Ζοάο Φέλιξ και Λεμάρ ήταν σημαντικοί παράγοντες που οδήγησαν στη νίκη με 2-0 επί της Μπαρτσελόνα.

Συγχαρητήρια σε όλους, κόσμο και παίκτες, μοίραζε ο Ντιέγκο Σιμεόνε μετά τη μεγάλη νίκη της Ατλέτικο επί της Μπαρτσελόνα. Ιδιαίτερη μνεία έκανε στους Λεμάρ και Ζοάο Φέλιξ.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Όταν φτάσαμε με το λεωφορείο και είδαμε όλο αυτόν τον κόσμο, αντιληφθήκαμε ότι το στάδιο θα είναι γεμάτο για πρώτη φορά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Ο κόσμος τραγουδούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και στάθηκε δίπλα στους παίκτες. Εμείς ανταποδώσαμε την αγάπη τους με ένα μεγάλο παιχνίδι, σκληρή δουλειά και μια μεγάλη νίκη.

Όταν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, είπα στον Ζοάο: “Ακριβώς αυτό θέλω από σένα. Αυτό που έκανες”. Οι Κορέα, Λεμάρ και Γκριεζμάν συνδυάστηκαν ιδανικά και ήταν δύσκολο για τους αντιπάλους τους να τους σταματήσουν. Αισθάνομαι ευτυχής με την απόδοση του Λεμάρ. Πέρυσι δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του, αλλά δούλεψε σκληρά και σε αυτό το ματς σκόραρε κιόλας. Όταν φαινόταν ότι θα σκοράρει, σκεφτόμουν “έλα βάλτο, το ΄χεις”».