Επιστροφή στις νίκες για Τότεναμ - «Άλωσε» την έδρα της Γουέστ Χαμ η Μπρέντφορντ

Η Τότεναμ αγχώθηκε αλλά κατάφερε να κερδίσει με 2-1 την Άστον Βίλα την ώρα που οι Λέστερ και έμενε στην ισοπαλία (2-2) με την Πάλας και η Μπρέντφορντ περνούσε από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου με 2-1.

Η Τότεναμ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Άστον Βίλα και επικράτησε με 2-1 των «Χωριατών» παίρνοντας ξανά το «ροζ φύλλο αγώνα» μετά από τρεις σερί ήττες. Η Λέστερ δεν μπόρεσε να φύγει από το «Σέλχουρστ Παρκ» με τους τρεις βαθμούς της νίκης, παρ’ ότι προηγούταν με 2-0 από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, μένοντας στο 2-2 με την Πάλας. Η Μπρέντφορντ «άλωσε» το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου χάρη σε γκολ του Βισά στο 95λεπτο με το οποίο κέρδισε την Γουέστ Χαμ με 2-1.

Τα «Σπιρούνια» άνοιξαν το σκορ κόντρα στους «Χωριάτες» με τον Πιέρ-Εμίλ Χόιμπιεργκ στο 27′ με ωραίο πλασέ του από τα όρια της περιοχής. Η Άστον Βίλα κατόρθωσε να ισοφαρίσει με τον Όλι Γουότκινς, που ολοκλήρωσε με τον καλύτεορ τρόπο μία υπέροχη ομαδική προσπάθεια. Όμως, οι ΧέουνγκΜιν Σον και Λούκας Μόουρα έδωσαν τη λύση στην Τότεναμ στο 71ο λεπτό. Ο Κορεάτης μπήκε στην περιοχή και με ωραία ντρίμπλα άδειασε τον αντίπαλό του και γύρισε την μπάλα στον Βραζιλιάνο, που την έσπρωξε στα δίχτυα προ κενής εστίας διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Η Λέστερ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας μέρος χάρη στα γκολ των Ιχεανάτσο (31′), μετά από τραγικό λάθος του Άντερσεν που πήγε να κάνει ντρίμπλα ενώ ήταν τελευταίος παίκτης και Βάρντι (37′). Στο δεύτερο μέρος ο Πατρίκ Βιεϊρά της Κρίσταλ Πάλας πέρασε στο παιχνίδι τον Ολίσε στην θέση του Αγιού στο 53′ και οκτώ λεπτά αργότερα ο 19χρονος Γάλλος μείωσε σε 1-2. Και ο Γάλλος κόουτς δεν σταμάτησε εκεί. Πέρασε τον Σλουπ στην θέση του Γκάλαγκερ και ο Γκανέζος ένα λεπτό αργότερα ισοφαρίσε σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Η Μπρέντφορντ προηγήθηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου χάρη σε γκολ του Εμπουεμό στο 20ο λεπτό, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Φαμπιάνσκι στο σουτ του Κάνος. Ο Τόμας Φρανκ είδε Σαντόν Μπαπτίστ να αποχωρεί τραυματίας στο 29′, με τον Ματίας Γιένσεν να περνάει στην θέση του χαλώντας του λίγο τα σχέδια. Στο δεύτερο μέρος τα «σφυριά» μπήκαν πιο αποφασισμένα. Χρειάστηκα να δημιουργήσουν 12 ευκαιρίες (εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν στην εστία) για να φτάσουν στην ισοφάριση μ’ ένα σουτ στην κίνηση του Μπόουεν μέσα από την περιοχή στο 80ο λεπτό. Οι «Μέλισσες» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 90+5′ «τσίμπησαν» την Γουέστ Χαμ με τον Βισά να τους χαρίζει την νίκη με 2-1.