ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-1: «Μπλόκο» στο σερί της «Βασίλισσας»

Η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στην La Liga για φέτος, ενώ οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αντάξιοι των περιστάσεων παίρνοντας τους τρεις βαθμούς

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ… με το καλημέρα, με τον Μπενζεμά να βρίκσεται τετ-α-τετ με τον κίπερ των αντιπάλων, να εξαπολύει ένα σουτ κερυανό και τον Λόπεζ να του λέει «όχι», ενώ deja vu έζησε η «Βασίλισσα» στο 15′, αφού ξανά ο Καρίμ δοκίμασε να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα στην περιοχή, όμως ήταν αρκετά αδύναμο.To γκολ ωστόσο ήρθε για την Εσπανιόλ στο 18′, με εκπληκτική ενέργεια του Τομάς, ο οποίος πήρε μία πάσα ακριβείας και με δυνατό σουτ την έστειλε στην πάνω δεξία γωνία.

Ο αρχηγός της Ρεάλ, συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, απειλώντας ξανά την εστία του Λόπεζ στο 22′, δίχως όμως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να πραγματοποιούν κάποια αξιόλογη τελική στο πρώτο μισάωρο του ματς. Το τέμπο είχε πέσει και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έκαναν περισσότερα φάουλ και τάκλιν παρά… τελικές.

Στο 38′ η Εσπανιόλ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπενζεμά να σταματά την φάση με ένα σκληρό τάκλιν, ενώ στο 44΄το κόρνερ του Εμπαρντά απομακρύνθηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς και αυτή ήταν η τελευταί φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ρεάλ να έχει καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κρος να εκτελεί κόρνερ το οποίο οι συμπαίκτες του δεν εκμεταλλεύτηκαν. Η Εσπανίολ δοκίμασε να απειλήσει με τον Βιντάλ όμως να κόβεται μέσα στην περιοχή από την άμυνα της «Βασίλισσας» αλλά να… εκδικείται δέκα λεπτά αργότερα. Στο 61′ μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια από τον Βιντάλ  ολοκληρώνεται με ένα χτύπημα μέσα από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα με ακρίβεια στην κάτω δεξιά γωνία για το 2-0.

Στ 64′ η Εσπανιόλ έφτασε κοντά στο 3-0, με τον Ντάρντερ να κάνει μία τρομερή κούρσα, να μπάινει στην περιοχή και το σουτ του να καταλήγε εκτός για λίγο, ενώ στο 68΄γκολ του Μπενζεμά ακυθρώθηκε, ορθά, ως οφσάιντ. Ο Γάλλος δεν… πτοήθηκε και στο 71′ με ένα σουτ ακριβείας από την άκρη της περιοχής έκανε το 2-1.

Η Ρεάλ μετά το γκολ έγινε πιο πιεστική και είχε καλή ευκαιρία στο  79΄, η οποία κόπηκε από την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στο 84′ ακυρώθηκε ακόμη ένα γκολ του Χάαζαρντ, ως οφσάιντ. Mόλις πέντε λεπτά αργότερα η «Βασίλισσα» είχε μία ακόμη ευκαιρία να ισοφαρίσει από εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγο Λόπεθ,Όσκαρ Χιλ,Σέρχι Γκόμεθ,Λεάντρο Καμπρέρα,Αντριά Πεντρόσα,Κέιντι Μπάρε,Αλέις Βιδάλ,Όσκαρ Μελέντο,Σέργκι Ντάρντερ,Αντριάν Εμπάρμπα,Ραούλ ντε Τόμας

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τιμπό Κουρτουά,Νάτσο,Ντάβιντ Αλάμπα,Έντερ Μιλιτάο,Τόνι Κρόος,Εντουάρντο Καμαβίνγκα,Λούκα Μόντριτς,Φεντερίκο Βαλβέρδε,Βινίσιους,Λούκας Βάθκεθ