ΕΛΤΣΕ - ΘΕΛΤΑ 1-0: Έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί οι γηπεδούχοι

Την δεύτερη νίκη σε 8 αγωνιστικές πανηγύρισε η Έλτσε, καθώς κέρδισε στην έδρα της, την Θέλτα, με 1-0, ξεπερνώντας τους στον βαθμολογικό πίνακα.

Το μικρό νικηφόρο σερί της Θέλτα, έφτασε στο τέλος του κόντρα στην Έλτσε για την όγδοη αγωνιστική της La Liga, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 1-0, με γκολ του Μπενεντέτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε η Θέλτα, χωρίς να καταφέρει να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες, ενώ και η Έλτσε από την πλευρά της δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό επιθετικά πηγαίνοντας με το απόλυτο 0 στα αποδυτήρια.

Τα πράγματα στο δεύτερο άλλαξαν, η κατοχή μοιράστηκε και οι φάσεις έβγαιναν με περισσότερη συχνότητα. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε πιο συχνά περιοχή και κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ στο 49ο λεπτό  με τον Μπενεντέτο ύστερα από ασίστ του Φιντέλ, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 1-0, προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο, φτάνοντας τους 9 βαθμούς αφήνοντας πίσω τη Θέλτα, η οποία παραμένει στους 7.