ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ 1-2: Χιντερέγκερ και Κόστιτς ξέραναν τους Βαυαρούς

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφτασε σε μία τεράστια ανατροπή απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου με τον Κόστιτς να σερβίρει το πρώτο και να πετυχαίνει το δεύτερο οδηγώντας στην νίκη με 2-1 κόντρα στους πρωταθλητές Γερμανίας.

Η Μπάγερν Μονάχου υπέστη ήττα-σοκ μέσα στην έδρα της από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-2, η οποία κατόρθωσε να πετύχει δύο γκολ έχοντας τρεις ευκαιρίες στην εστία του Νόιερ και τον Κόστιτς σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι Βαυαροί έκαναν μία εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφεραν να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. Ο Γκορέτσκα κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ για την Μπάγερν στο 29ο λεπτό από ασίστ του Λεβαντόφσκι, όμως η Άιντραχτ απάντησε άμεσα, αφού τρία λεπτά μετά, σκόραρε με κεφαλιά του Χιντερέγκερ από κόρνερ του Κόστιτς φέρνοντας το ματς στα ίσια. Παρ’ ότι οι Βαυαροί είχαν κι άλλες ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι προσπάθειες της ομάδας του Νάγκελσμαν για την ανάκτηση του προβαδίσματος έγιναν πιο εντατικές στο δεύτερο 45λεπτο, όμως η Άιντραχτ έχοντας και τον Τραπ σε μεγάλη μέρα κρατούσε, αδυνατώντας όμως να φανεί επικίνδυνη επιθετικά. Όμως, όπως και στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Γκλάσνερ δεν χρειάστηκε παρά δύο στιγμές για να κατορθώσει να σκοράρει και πάλι. Αυτή τη φορά ο Κόστιτς δεν ήταν ο δημιουργός, αλλά ο εκτελεστής, αφού μπήκε από πλάγια αριστερά στην μεγάλη περιοχή και πλάσαρε υπέροχα τον Νόιερ για το 1-2. Στην συνέχεια οι «αετοί» με το πάθος τους, τον Τραπ, αλλά και την βοήθεια της τύχης μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του αγώνα και να πάρουν την πρώτη τους νίκη τη φετινή χρονιά.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάιγκελσμαν): Νόιερ, Ζούλε (75΄Σάμπιτζερ), Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (70΄Μουσιάλα), Μούλερ, Σανέ., Λεβαντόφσκι

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ):Τραπ, Τούτα (84΄Χρούστιτς), Ιλσνακερ, Χίντερέγκερ, Τουρέ (61΄Ντα Κόστα), Τσάντλερ, Γιάκιτς, Σο, Κόστιτς, Λίντστρομ (61΄Χάουγκε), Μπόρε (78΄Λάμερς)