ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 2-2: Τα μοιράστηκαν όλα στη ματσάρα του Άνφιλντ

Ισόπαλο (2-2) έληξε το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο.

Σε μια ασύλληπτη ματσάρα, στο τέλος χαμογέλασαν οι… φίλαθλοι καθώς Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο ισόπαλο 2-2, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται ημίχρονα, βαθμούς και εντυπώσεις, με τους «reds» να έχουν εκπληκτική ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο, στο 87ο λεπτό με τον Φαμπίνιο.

Ξεπέρασε την αρχική πίεση και βρήκε τις στιγμές της η Σίτι

Τον δικό της ρυθμό προσπάθησε να δώσει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Λίβερπουλ και τα κατάφερε, καθώς οι «reds» με την πίεση ψηλά κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της Σίτι, αναγκάζοντας τους «πολίτες» σε αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους, δίνοντας στους γηπεδούχους την ευκαιρία, πρωτίστως να έχουν την κατοχή της μπάλα και στη συνέχεια να προσπαθήσουν να βγάλουν γρήγορες επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι πάντως, παρά τα λάθη στις μεταβιβάσεις, είχαν γρήγορες και σωστές καλύψεις και αμυντικές τοποθετήσεις, σταματώντας επιτυχώς τις όποιες επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων τους.

Από το 20ο λεπτό και μετά η Σίτι άρχισε να βρίσκει τις πάσες αλλά και το χώρο, ώστε να βγάλει τις δικές της επιθετικές αρετές, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει το στόχο παρά τις καλές προϋποθέσεις που υπήρχαν, με μεγαλύτερη στιγμή την κεφαλιά του Ντε Μπρόινε, στο 34′, από πλεονεκτική θέση να περνάει πάνω από το δοκάρι. Ο Βέλγος καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των «πολιτών», ήταν σαν πασέρ, είτε σαν εκτελεστής χωρίς όμως να καταφέρει να αλλάξει τις ισορροπίες.

Η Λίβερπουλ όσο πέρναγε το ημίχρονο, άρχισε να χάνει την επιθετική της πίεση, τον βασικό λόγο που της έδινε την κατοχή της μπάλα, και από το 65-70% των πρώτου 25λέπτου έφτασε να τελειώνει το ημίχρονο με μια μικρή υπεροχή της τάξεως του 54%.

Highlight του πρώτου ημιχρόνου η σπουδαία επέμβαση με το πόδι του Άλισον πάνω στον Φιλ Φόντεν, όταν ο δεύτερος έφτασε μια ανάσα από να τον περάσει και στη συνέχεια να πλασάρει σε κενή εστία.

Σε ένα «τρελό» δεύτερο ημίχρονο, πανηγύρισαν οι… φίλαθλοι

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ, ήθελε να κάνει ότι και στην αρχή του πρώτου, με πίεση αλλά και κατοχή της μπάλας, ώστε να βρει τις δικές της στιγμές. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήρθε επιτέλους στο 50′ με τον Ζότα, να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και σουτ, με τον Έντερσον όμως, παρότι ήταν ουσιαστικά «κρύος» μέχρι εκείνο το σημείο, να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Εννιά λεπτά αργότερα όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας δεν είχε την ίδια τύχη, ο Σαλάχ με ωραία ατομική ενέργεια και κούρσα 30 μέτρων, έβγαλε πάσα πάρε βάλε στον Σαντιό Μανέ, με τον Σενεγαλέζο να πλασάρει ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ φάνηκε να δίνει «φτερά» στα πόδια των «reds», οι οποίοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί, δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα στα πρώτα 15-20 λεπτά σε σχέση με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Η χαρά του γκολ πάντως, κράτησε μόλις 10 λεπτά.

Ο Πεπ έβγαλε τον Γκρίλις, βάζοντας τον Στέρλινγκ, μια κίνηση που έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα στη Σίτι, ενώ έφερε και τον Φόντεν στα αριστερά και 3 λεπτά αργότερα μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Ζεσούς και εκείνος μοίρασε όμορφα στον Φόντεν, με τον Άγγλο να κάνει απίστευτο διαγώνιο σουτ, γράφοντας το 1-1, με τον Άλισον να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να το αποτρέψει.

Ο αγώνας ξαφνικά πήρε μια «άγρια» ομορφιά και οι γκολάρες συνεχίστηκαν. Πρώτα ο Σαλάχ, 7 λεπτά μετά την ισοφάριση, χόρεψε την άμυνα της Σίτι και με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 2-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα στη Λίβερπουλ. Προβάδισμα το οποίο και πάλι δεν ήταν ικανό να της φέρει τη νίκη, καθώς 5 λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρόινε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ισοφάρισε ξανά για τους φιλοξενούμενους, παρά την προσπάθεια του Μάτιπ να το αποτρέψει.

Η Λίβερπουλ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καλύτερη και έφτασε μια ανάσα από το να πάρει τη νίκη, όταν στο 87’ ο Φαμπίνιο, μετά από άστοχη έξοδο του Έντερσον, βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά ο Ρόδρι, σαν από μηχανής θεός, έκανε σωτήριο τάκλιν, κρατώντας το 2-2.

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον, Μίλνερ (78’ Γκόμες), Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Τζόουνς, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (68’ Φιρμίνιο)

Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο, Ζεσούς, Φόντεν, Γκρίλις (66’ Στέρλινγκ)