ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Πρόκριση για Ξάνθη και ΑΕΛ

Η τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε, με την Ξάνθη να νικά 2-0 εκτός έδρας την Προοδευτική και να παίρνει το εισιτήριο της πρόκρισης όπως και η ΑΕΛ, που επικράτησε δύσκολα 2-1 στην παράταση κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου . Όλα τα αποτελέσματα.

Ολοκληρώθηκε η τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με πέντε ομάδες να παίρνουν την πρόκριση στα 90′ λεπτά, ενώ τέσσερα παιχνίδια χρειάστηκε να οδηγηθούν στην παράταση. Υπενθυμίζουμε πως από την επόμενη φάση μπαίνουν στην εξίσωση και οι ομάδες της Super League Interwetten, με εξαίρεση τον Άρη, τον ΠΑΟΚ, τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Η Ξάνθη κέρδισε την Προοδευτική με 2-0 εκτός έδρας, με το Ιμπραϊμι να ανοίγει το σκορ στο 25′ και τον Μονρόουζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με γκολ στο 84′.

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση για την πέμπτη φάση της διοργάνωσης με αντίπαλο τον Διαγόρα Ρόδου, με τον Μαυρία να ανοίγει το σκορ στο 41′ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 78′ με τον Ραφίνια. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Γιάκο στο 96′ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι και να δίνει τη νίκη στην ομάδα της Λάρισας.

Τα Τρίκαλα πέρασαν και αυτά στην επόμενη φάση, παίρνοντας δύσκολη νίκη με 1-0 επί του ΑΟ Υπάτου, με το τέρμα του Ριζογιάννη στο 116′ να είναι αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες.

Ο Λεβαδειακός πήρε τη νίκη επί της Καλαμάτας με 2-0, με τον Τσάπρα στο 64′ να ανοίγει το σκορ και τον Μουτίνιο να τελειώνει το παιχνίδι με τέρμα στο 75′.

Η Νίκη Βόλου προκρίθηκε στην έδρα της επί του Εργοτέλη με σκορ 2-0, με τον Ποτατζίδη να ανοίγει το σκορ στο 72′, με τον Ανδρέου στο 90ό λεπτό να διαμορφώνει το σκορ.