ΙΤΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 1-2: Ιστορική νίκη - πρόκριση στον τελικό του Nations League

Γλυκιά εκδίκηση για τον αποκλεισμό της τον περασμένο Ιούλιο στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πήρε η Ισπανία που νίκησε δίκαια 2-1 την Ιταλία στο Μιλάνο, έβαλε τέλος στο αήττητο της αντιπάλου της και προκρίθηκε στον τελικό του UEFA Nations League.

Φοβερή και τρομερή η Ισπανία άλωσε 2-1 χθες το Μιλάνο , θριάμβευσε  επί της Ιταλίας  στον πρώτο ημιτελικό του UEFA Nations League  στο «Σαν Σίρο», πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης και έβαλε τέλος στο ιστορικό  αήττητο ρεκόρ της μεγάλης της αντιπάλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή από το ξεκίνημα (έφθασε και  το 68% στο πρώτο ημίωρο) αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης απείλησε πρώτη με το μακρινό σουτ του Κιέζα να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Σιμόν πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά. Από την πλευρά τους οι Ίβηρες αντέδρασαν  στο 13’ έφθασαν επίσης μια ανάσα από το γκολ  με τον Ογιαρθάμπαλ αλλά έδιωξαν  την τελευταία στιγμή οι αμυντικοι των «ατζούρι».  Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως η σέντρα του τελευταίου έδωσε τη δυνατότητα στον Φεράν Τόρες να ανοίξει το σκορ με έξοχο σουτ στην κίνηση. Και όχι μόνον αυτό αλλά δύο λεπτά μετά οι Ισπανοί έφθασαν μια ανάσα από το 0-2 μετά το σουτ του Μάρκος Αλόνσο και το λάθος του  Ντοναρούμα τον οποίο έσωσαν αρχικά το δοκάρι του και αμέσως μετά ο Μπονούτσι. Ο γκολκίπερ της γηπεδούχου φάνηκε επηρεασμένος από τις αποδοκιμασίες στο ζέσταμα  από τους οπαδούς της Μίλαν που  βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχι ο Ισπανός ομόλογος του πρόσθεσε 2η εξαιρετική επέμβαση στο ενεργητικό του  στο σουτ του Μπερναρντέσκι έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού στη συνέχεια. Δευτερόλεπτά αργότερα η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είχε τεράστια ευκαιρία για το 1-1 αλλά ο Ινσίνιε αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Με τον ρυθμό του αγώνα συναρπαστικό ακολούθησε μια απειλητική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τον Οριανθάμπαλ να μην έχει σωστή επιλογή διευκολύνοντας το έργο του Ιταλού γκολκίπερ.  Νέο μεγάλο πλήγμα για την «σκουάντρα ατζούρα» στο 41΄ με τον καπιτάνο Μπονούτσι να  τιμωρείται από τον Ρώσο διαιτητή Καράσεφ με 2η κίτρινη κάρτα και να αποχωρεί  πρόωρα από το λατινικό ευρωπαϊκό ντέρμπι.  Αφού στη συνέχεια ο Σιμόν  πρόλαβε τον Ινσίνιε οι βάσεις του ισπανικού θριάμβου έγιναν πολύ γερές στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν οι Οριανθάμπαλ και Φεράν Τόρες συνεργάστηκαν εκ νέου υποδειγματικά και ο  τελευταίος εκτέλεσε αυτή τη φορά με άψογη κεφαλιά για το 0-2.

Στο β’ μέρος ο τεχνικός της πρωταθλήτριας Ευρώπης  προσπάθησε με αλλαγές προσώπων να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά δεν στάθηκε δυνατό κάτι τέτοιο. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε που έχασε νωρίς λόγω τραυματισμού τον σκόρερ και μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα διαχειρίστηκε με άνεση το ματς και θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ με την κεφαλιά του έτερου  υποψήφιου MVP της αναμέτρησης  Οριανθάμπαλ να είναι ελάχιστα άστοχη  ενώ στο 77’ ο Ντοναρούμα έδειξε την μεγάλη του  κλάση για να πει όχι στο βολέ του Μάρκος Αλόνσο μέσα από την μεγάλη περιοχή. Η Ιταλία κατάφερει σε μειώσει στπο 83’ με τον Πελεγκρίνι μετά από εξαιρετική προσπάθεια από τον Κιέζα και λάθη των αντιπάλων. Όμως η Ισπανία έγινε η ομάδα που βάζει τέλος στο ιστορικό παγκόσμιο αήττητο σερί των 37 αγώνων που είχε η ομάδα του Μαντσίνι και περιμένει  στο ίδιο γήπεδο τον αντίπαλο της στον τελικό της Κυριακής  ο οποίος θα προκύψει από τον αυριανό 2ο ημιτελικό ανάμεσα στην Γαλλία και το Βέλγιο.

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Μπαστόνι, Εμερσον, Ζορζίνιο (64’ Πελεγκρίνι), Μπαρέλα ( 74΄Καλάμπρια), Βεράτι (58’ Λοκατέλι), Μπερναρντέσκι (46’ Κιελίνι), Ινσίνιε (58’ Κεν), Κιέζα.

Ισπανία: Ουνάι Σιμόν, Μάρκος Αλόνσο, Πάου Τόρες, Λαπόρτ, Αθπιλικουέτα, Μπουσκέτς, Κόκε (75’ Μερίνο), Γκάβι (85’  Σέρτζι Ρομπέρτο), Φεράν Τόρες (49’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ, Σαράμπια (75΄Χιλ).