ΒΕΛΓΙΟ - ΓΑΛΛΙΑ 2-3: Τεράστια νίκη - ανατροπή για τους «τρικολόρ»

Η απίθανη στο β’ μέρος Γαλλία νίκησε στον επικό αποψινό 2ο ημιτελικό του UEFA Nations League στο Τορίνο 3-2 το Βέλγιο, που είχε προηγηθεί 2-0 στο πρώτο μέρος, και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στον κυριακάτικο τελικό στο Μιλάνο.

Η απίθανη στο β’ μέρος Γαλλία νίκησε  στον επικό αποψινό 2ο  ημιτελικό του UEFA Nations League στο Τορίνο 3-2 το  εντυπωσιακό στο πρώτο μέρος Βέλγιο, που  είχε προηγηθεί 2-0,  και θα διεκδικήσει το τρόπαιο από την Ισπανία στον κυριακάτικο τελικό στο Μιλάνο.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» στο ξεκίνημα ήταν πιο δυναμικοί και πριν συμπληρωθεί το 5λεπτο μετά από εξαιρετική προσπάθεια του  Λουκάκου και λάθος της γαλλικής άμυνας το σουτ του Ντε Μπρόινε ανάγκασε τον Γιορίς σε τεράστια επέμβαση.  Από την πλευρά τους οι «τρικολόρ» αναζήτησαν το γκολ βασισμένοι στην ταχύτητα του Εμπαπέ και προβλημάτισαν με τη σειρά τους την αντίπαλη άμυνα σε ένα παιχνίδ με πολύ γρήγορο ρυθμό. Οι Γάλλοι είχαν το επάνω χέρι μετά το 15λεπτο αλλά η ομάδα του  Ρομπέρτο Μαρτίνεζ ήταν εκείνη που με τη συμπλήρωση του ημιώρου έφθασε μια ανάσα από το γκολ με τον Κουντέ να σταματά την ύστατη στιγμή τον Αζάρ. Όμως στο 37’ έστω και με τη βοήθεια μικρής κόντρας ο Καράσκο έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους. Και όχι μόνον αυτό αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λουκάκου με τρομερή ατομική ενέργεια και βολίδα  νίκησε εκ νέου για το 2-0 τον Γάλλο γκολκίπερ που στην εκπνοή  του ημιχρόνου εμπόδισε τον Αζάρ να αυξήσει ακόμα περισότερο το σκορ.

Στο β’ μέρος ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν έκρινε σκόπιμο να αλλάξει κάτι και…δικαιώθηκε περίτρανα καθώς η Γαλλία απείλησε αφενός μεν με τον Πογκμπά νωρίς και ακόμα περισσότερο στο 58’ με τον Γκριεζμάν να μην καταφέρνει να αξιοποιήσει έξοχη ενέργεια του Εμπαπέ. Όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο  Μπενζεμά με εκπληκτικό τρόπο έβαλε ξανά  στο παιχνίδι την πρωταθλήτρια κόσμου που από εκεί και πέρα δημιούργησε μια σειρά από έντονους πονοκεφάλους στην βελγική άμυνα. Για να έρθει η φάση του 68΄ όταν μετά από παρέμβαση και του VAR ο Γερμανός ρέφερι της αναμέτρησης  Ντάνιελ Ζίμπερτ καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Τίλεμανς στον Γκριεζμάν. Την εσχάτη των ποινών αξιοποίησε ο μοιραίος το περασμένο καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εμπαπέ για το 2-2 και το παιχνίδι έγινε ροντέο. Οι Βέλγοι αντέδρασαν απείλησαν με το  τρομερό σουτ του Ντε Μπρόινε που απογείωσε τον Γιορίς για να τον σταματήσειμ  αλλά με τη σειρά τους οι «τρικολόρ» άγγιξε το 3ο γκολ με τους Βερτόγκεν και Κουρτουά να λένε εντυπωσιακά όχι στα σουτ των  Γκριεζμάν και Τσουαμενί. Στο 86’ ο Γάλλος σούπερ  σταρ έφθασε κοντά στο 2-3 αλλά τελικά δευτερόλεπτα αργότερα  στην αντίπερα όχθη ο Λουκάκου έστειλε με την μπάλα στα δίκτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ με τις συγκινήσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Και όχι μόνον αυτό αλλά στο 89’ το αριστουργηματικό φάουλ του Πογκμπά  έστειλε  την μπάλα  στη συμβολή των δοκαριών του Κουρτουά που στάθηκε αδύνατο να εμποδίσει τον Τεό  Ερναντέζ να κάνει το τελικό 2-3 για την Γαλλία που πήρε έτσι με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνχεν, Καστάνιε, Βιτσέλ, Τίλεμανς (69’ Βάνακεν), Καράσκο, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου, Εντέν Αζάρ (74’ Τροσάρ)

ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Λικά Ερναντέζ, Παβάρ, Πογκμπά, Ραμπιό (75’ Τσουαμενί), Τεό Ερναντέζ, Μπενζεμά, Γκριεζμάν, Εμπαπέ