ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Νίκες για Μαρόκο, Σενεγάλη και Γκάνα - «Γκέλα» για την Γουινέα των Καμαρά

Με νίκες συνεχίσαν τις υποχρεώσεις τους η Γκάνα, η Σενεγάλη και το Μαρόκο την ίδια ώρα που η Γουινέα των δύο Καμαρά του Ολυμπιακού είδε τη νίκη να ξεγλιστράει μέσα από τα χέρια της.

Η Νότιος Αφρική καθάρισε την Αιθιοπία στο πρώτο χρονολογικά ματς της ημέρας με 3-1 και μάλιστα εκτός έδρας. Προηγήθηκε με γκολ του Μοκοενά στο 45+1′ με την Αιθιοπία να ισοφαρίζει στο 67′ με τον Κεμπεντέ. Ο Εμβαλά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Μπρόος στο 71ο λεπτό, με τον Μαγκοπά να τελειώνει την… υπόθεση νίκη στο 90+1′ καιν να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Για τον ίδιο όμιλο η Γκάνα κέρδισε εύκολα με 3-1 την Ζιμπάμπουε. Ο Κουντούς έβαλε μπροστά τα «μαύρα αστέρια» μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Μουσονά να ισοφαρίζει στο 49′ με πέναλτι. Ο Παρτέι της Άρσεναλ έδωσε το προβάδισμα πίσω στην ομάδα του Ράγεβατς στο 66′, με τον Αντρέ Αγιού να δίνει το τελειωτικό «χτύπημα» στην Ζιμπάμπουε στο 87′.

Βαθμολογία 7ου ομίλου (3/6 αγ.)

1. Νότιος Αφρική  7
2. Γκάνα  6
3. Αιθιοπία  3
4. Ζιμπάμπουε  1

Η Γουινέα κατόρθωσε να προηγηθεί δύο φορές απέναντι στο Σουδάν με τους Καντέ και Μπαγιό στο 48′ και το 67′ αντίστοιχα, όμως είδε τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ισάριθμες απαντήσεις με τον Μαχμούντ (64′) και τον Καμάλ (88′) με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 2-2. Βασικός ξεκίνησε ο Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού ενώ αλλαγή μπήκε ο Μαντί Καμαρά στο 84ο λεπτό.

Η ΓουινέαΜπισάου ηττήθηκε εύκολα με 3-0 από το Μαρόκο μέσα στην έδρα της με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει δις (10′ και 70′) και τον Μπαρκόκ άλλη μία (20′) για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0.

Βαθμολογία 9ου ομίλου (4/6 αγ.)

1. Μαρόκο 9 (1 αγώνα λιγότερο)
2. Γουινέα-Μπισάου  4
3. Γουινέα  3 (1 αγώνα λιγότερο)
4. Σουδάν  2

Τόγκο και Κονγκό μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ρομαό στο 21ο λεπτό και οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Πλάκα σοτ 56ο λεπτό.

Η Σενεγάλη διέλυσε με 4-1 την Ναμίμπια κάνοντας το 3/3 στον όμιλο. Ο Γκουέι άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ντιεντχίου να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μανέ δεν θα μπορούσε να λείπε από τον πίνακα των σκόρερ και έγραψε το όνομά του στο 55ο λεπτό. Ο Καματουκά μείωσε σε 3-1 στο 75′, όμως στο 83′ ο Κεϊτά Μπαλντέ θα έρθει και θα διαμορφώσει το τελικό 4-1.