«Είμαστε πάντα ενωμένοι και τους περιμένουμε»

Ο 33χρονος κεντρικός αμυντικός μίλησε στην κάμερα του Open TV μετά τη νικηφόρα απόδραση από το Μπατούμι με 2-0 κόντρα στην Γεωργία.

Ο Γιώργος Τζαβέλλας επεσήμανε την σημασία της αποψινής νίκης ενώ δεν παρέλειψε να στείλει κι ένα μήνυμα ενότητας σχετικά με τα παιδιά που δεν κατόρθωσαν να δώσουν το παρόν στα παιχνίδια αυτά λόγω τραυματισμών (π.χ. Ζέκα, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Διούδης).

«Προσπαθήασμε πάρα πολύ, δημιουργήσαμε πολλες ευκαιρίες στο πρωτο ημίχρονο, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Όμως το ματς έχει 90′ λεπτά, πετύχαμε δύο γκολ και φύγαμε με τους 3 βαθμούς που τόσο θέλαμε.

Σε όλη τη διάρκεια του ματς δείξαμε πως δεν τα παρατάμε. Δουλεύαμε πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, είχαμε κουράσει τον αντίπαλο. Θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί νωρίτερα, ίσως ένα γκολ θα μπορούσε να είχε μετρήσει στο πρώτο ημίχρονο, όμως το σημαντικό είναι οτι το πετύχαμε με το πέναλτι του Μπακασέτα. Ευτυχήσαμε και με τον Πέλκα στο τέλος για να ηρεμήσουμε και να απολαύσουμε τα τελευταία λεπτά.

Τι να πώ; Θεωρώ πως πέρασε η μπάλα τη γραμμή.
Για έμας όλα τα ματς είναι τελικοί. Ξέραμε πως αν δεν κερδίσουμε σήμερα δεν θα υπήρχε αύριο. Όσο καιρό βρίσκομαι στην εθνική ομάδα, αυτή η εβδομάδα είναι ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ από άποψη ενέργειας και προπονησης. Έτσι πρέπει να συνεχίσουμε και να πάμε στα Σουηδία και να κάνουμε οτι κάναμε και τα προηγούμενα χρόνια, ένα καλό ματς και να πάρουμε τους 3 βαθμούς.

Τέλος θέλω να πω πως τα προηγούμενα χρόνια είχαμε συνηθίσει να μην υπάρχει κάποια απώλεια για εμάς από θέμα παικτών. Όπως βλέπουμε στις τελευταίες κλήσεις χάνουμε συνέχεια παιδιά. Είναι στο μυαλό μας, είναι εδώ δίπλα μας. Είμαστε πάντα ενωμένοι και τους περιμένουμε»