EUROPEAN QUALIFIERS: Πεντάρες για Αγγλία και Πολωνία (vid)

Όλοι οι αγώνες (9/10/21) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Βοσνία Ερζεγοβίνη πέρασε νικηφόρα από το Καζακστάν, πραγματοποιώντας την πρώτη νίκη στον όμιλο και φτάνοντας τους 6 βαθμούς σε 5 αγώνες, ανεβαίνοντας προσωρινά στη δεύτερη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πρεβλιάκ, ο οποίος σημείωσε και τα 2 γκολ των φιλοξενούμενων.

Την πρώτη της νίκη, ύστερα από 5 σερί ήττες πέτυχε η Λιθουανία απέναντι στην Βουλγαρία με 3-1, αφήνοντας τους Βούλγαρους στην 4η θέση με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες. Η Βουλγαρία είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14 με πέναλτι, ο Ιλιέβ όμως αστόχησε και 4 λεπτά αργότερα ο Λασίκας άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βούλγαροι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον γνωστό μας από τους αγώνες απέναντι στον Ολυμπιακό Ντεσπότοφ. Οι γηπεδούχοι όμως με τον Σέρνιτς πέτυχαν δύο γκολ σε δύο λεπτά και συγκεκριμένα στο 82’ και στο 84’, κλειδώνοντας τη νίκη.

Πρώτη νίκη για την Ιρλανδία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τους Ιρλανδούς, να περνάνε από την έδρα των Αζέρων με 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Ρόμπισον, που πέτυχε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Τρομερή ανατροπή για την Σκωτία, η οποία με γκολ του ΜακΤομινέι στο 90+4, πήρε νίκη χρυσάφι φτάνοντας τους 14 βαθμούς σε 7 αγώνες. Το Ισραήλ άνοιξε νωρίς το σκορ, με τον Ζάχαβι, οι Σκωτσέζοι όμως με τον ΜακΓκιν ισοφάρισαν προς στιγμήν, με την ισοφάριση να κρατάει μόλις 2 λεπτά, καθώς με τον Νταμπούρ πήραν άμεσα, ξανά το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σκωτία έψαξε την ανατροπή και αφού πρώτα ισοφάρισε στο 57’ με τον Ντάικς, ήρθε η λύτρωση με τον ΜακΤομινέι στα… χασομέρια.

Συνεχίζει τις νίκες η Σουηδία, η οποία πήρε 3 ακόμα βαθμούς, αυτή τη φορά νικώντας το Κόσοβο με 3-0 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίσακ, με τον επιθετικό της Σοσιεδάδ να πετυχαίνει γκολάρα για το 2-0.

Έχασε βαθμούς και έδαφος από την δεύτερη θέση η Φινλανδία, μετά και από την ήττα από την Ουκρανία εντός έδρας. Οι Ουκρανοί με τους Γιαρμολένκο και Γιάρεμτσουκ βρήκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο και παρά την ισοφάριση του Πούκι, προς στιγμήν, πήραν την νίκη και τους 3 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση.

Η Αγγλία σκόρπισε την Ανδόρα, εκτός έδρας, με 5-0. Ο Σαουθγκέιτ, παρότι χρησιμοποίησε τη δεύτερη ομάδα, δεν δυσκολεύτηκε κλειδώνοντας τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Τσίλγουελ και Σακά. Στο δεύτερο, παρά το προβάδισμα, οι Άγγλοι δεν έριξαν ρυθμό και κατάφεραν με τους Έιμπραχαμ, Γουόρντ-Πράους και Γκρίλις ανέβασε την διαφορά στα 5 γκολ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούμπερ και με την βοήθεια της αριθμητικής ανισορροπίας η Ελβετία πήρε μια ακόμη νίκη με 2-0, απέναντι στην Βόρεια Ιρλανδία, ξεφεύγοντας με 6 βαθμούς από τους αντιπάλους τους. Τα γκολ μπήκαν στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, πρώτα με τον Τσούμπερ στο 45+3 και στη συνέχεια ο Φάσναχτ στο 90+1 «κλείδωσε» τη νίκη.

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από το Λουξεμβούργο η Σερβία με γκολ του Βλάχοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή οι Σέρβοι πάτησαν κορυφή, με ένα παιχνίδι περισσότερο από τους Πορτογάλους.

Το 7 στα 7 στα προκριματικά του Μουντιάλ έκανε η Δανία, η οποία πέρασε από την Μολδαβία με 4-0, αφήνοντας τους γηπεδούχους στον 1 βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τα 4α γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Με τους Λάιμερ και Σάμπιτσερ η Αυαστρία πέρασε από την έδρα των Νησιών Φερό με 2-0, φτάνοντας τους 10 βαθμούς σε 7 παιχνίδια.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αλβανία απέναντι στην Ουγγαρία για την 7η αγωνιστική, νίκη η οποία την έφερε στην δεύτερη θέση, 4 παίκτες πίσω από την Αγγλία. Οι Αβλανοί με τον Μπρόγια πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 80ο λεπτό.

Χωρίς να ιδρώσει κέρδισε και τον Άγιο Μαρίνο η Πολωνία, με τον Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό. Οι Πολωνοί παρότι πήγαν στα αποδυτήρια με 2-0 δεν σταμάτησαν ούτε στο δεύτερο και κατάφεραν να πετύχουν άλλα 3 γκολ, για το τελικό 5-0.