ΙΤΑΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 2-1: Πήρε τον... ανούσιο μικρό τελικό (vid)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε τη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του Nations League…

Από την πρώτη στιγμή οι ομάδες δεν έβλεπαν και με καλό μάτι τον μικρό τελικό του Nations League. Φάνηκε αυτό και από τις δηλώσεις που έκανε ο Κουρτουά μία ημέρα πριν τον αγώνα με την Ιταλία, για το γεγονός πως είναι ένας αχρείαστος αγώνας. Δεν είχε και άδικο, αλλά όπως και να έχει έπρεπε να δώσουν το «παρών» στο γήπεδο και να παίξουν Ιταλία και Βέλγιο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είναι αυτοί οι οποίοι πήραν την τρίτη θέση της διοργάνωσης, μετά τη νίκη τους με 2-1, ενώ το Βέλγιο από την πλευρά του είχε τρία δοκάρια στον αγώνα!

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε και πολλά να προσφέρει, ωστόσο το Βέλγιο είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, με το σουτ του Σαλεμάκερς στο 25′ ο οποίος όμως είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα!

Η Ιταλία απάντησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν στο 45+1′ ο Κιέζα βγήκε τετ α τετ έκανε το πλασέ, αλλά ο Κουρτουά έδιωξε με το πόδι του σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Μπήκε δυνατά η Ιταλία και μόλις στο 47′ ο Μπαρέλα με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά για το 1-0!

Το Βέλγιο με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, στο 60′, είχε το δεύτερο δοκάρι του με σουτ του Μπατσουαγί από πλάγια θέση δεξιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Τρία λεπτά μετά η Ιταλία κέρδισε το πέναλτι και συγκεκριμένα ο Κιέζα σε ανατροπή από τον Αλντερβάιρελντ. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 64′ ο Μπεράρντι και «έγραψε» το 2-0.

Παρά το 2-0 το Βέλγιο δεν το έβαλε κάτω και στο 82′ είχε το τρίτο του δοκάρι, σε σουτ του Καράσκο. Όμως, επιτέλους, βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 87′ με τον ντε Κετελάρε να μειώνει σε 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (71′ Κριστάντε), Λοκατέλι, Πελεγκρίνι (70′ Ζορζίνιο), Μπεράρντι (90+1΄ Μπεράρντι), Κιέζα (90+2′ Μπερναρντέσκι), Ρασπαντόρι (65′ Κεν).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Βερτόνγκεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (59′ Ντε Μπρόινε), Σαλμάκερς (59′ ντε Κετελάρ), Βανάκεν, Καράσκο (87′ Τροσάρ), Μπατσουαγί.