ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΝΟΤΙΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗΣ: Σάρωσε η Αργεντινή, πρώτη απώλεια βαθμών για την Βραζιλία

Στη ζώνη της Νοτίου Αμερικής για τα Προκριματικά του Μουντιάλ 2022, η Αργεντινή έριξε τριάρα στην Ουρουγουάη ενώ η Βραζιλία είχε την πρώτη απώλεια βαθμών μένοντας στο 0-0 με την Κολομβία.

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκαν τα Προκριματικά του Μουντιάλ 2022 στην Νότια Αμερική με το ντέρμπι ΑργεντινήΟυρουγουάη να δεσπόζει.

Η «αλμπισελέστε» με σόου του Λιονέλ Μέσι επικράτησε κατά κράτος της Ουρουγουάης με το εμφατικό 3-0 φτάνοντας τα 80 γκολ με το εθνόσημο. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 38′, ο Ροντρίγκο ντε Πολ διπλασίασε τα τέρματα στο 44′ και ο Λαουτάρο Μαρτίνες πέτυχε το τρίτο γκολ διαμορφώνοντας το τελικο σκορ στο 62′.

Από την άλλη για τη Βραζιλία ήρθε η πρώτη απώλεια βαθμών. Η «σελεσάο» που μετρούσε ένα νικηφόρο σερί εννέα ματς «σκόνταψε» κόντρα στην Κολομβία με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Η Χιλή επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Ουρουγουάη επικρατώντας με 2-0. Ο Μπεν Μπρέρετον άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό και ο Μαουρίσιο Ίσλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του τρία λεπτά αργότερα. Στο 74′ οι Χιλιανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρανγκίζ με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα ενώ στο πρώτο μέρος είχε αποχωρήσει ως τραυματίας ο Πάουλο Ντίαζ με τον Ένζο Ρόκο να παίρνει την θέση του. Στο 89′ επανήλθε η αριθμητική ισορροπία λόγω αποβολής, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Αλντερέτε της Παραγουάης.

Η Βολιβία πέτυχε μόλις την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά του Μουντιάλ, παρ’ ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χένρι Βάκα από το 76ο λεπτό, με τον Ραμίρο Βάκα να σημειώνει το νικητήριο γκολ μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (83′).

Τέλος, η Βενεζουέλα νίκησε με 2-1 το Εκουαδόρ, αλλά παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Ένερ Βαλέντσια έκανε το 0-1 στο 37ο λεπτό με πέναλτι με τον Ματσίς να ισοφαρίζει για τους Βενεζουελάνους πριν βγει το ημίχρονο. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μπέλο στο 64′ δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

Βενεζουέλα 7

Οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα δώσει αγώνα μπαράζ με μία ομάδα από την ζώνη της Ωκεανίας.