ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΑΣΙΑΣ: Ήττα από την Ιαπωνία για την Αυστραλία του Τζέγκο - Ισοπαλία μεταξύ Ιράν και Νοτίου Κορέας

Η Ιαπωνία κέρδισε με 2-1 την Αυστραλία χάρη σε αυτογκόλ του Μπέχιτς στο 85ο λεπτό ενώ το Ιράν γλίτωσε την ήττα από την Νότιο Κορέα με τέρμα του Τζάχανμπανκς στο 76′.

Μ’ ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησαν τα σημερινά παιχνίδια για τα προκριματικά του Μουντιάλ της Ασίας με την Ιαπωνία να επικρατεί με 2-1 της Αυστραλίας.

Ο Τανάκα άνοιξε το σκορ για τους Ιάπωνες μόλις στο 8ο λεπτό από ασίστ του Τακούμι Μιναμίνο, με τα «κανγκουρό» να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τέρμα που σημείωσε ο Χρούστιτς στο 70′. Το νικητήριο γκολ για τους «Μπλε Σαμουράι» σημείωσε ο Αυστραλός Μπέχιτς, που σκόραρε στην εστία της ομάδας του στο 85ο λεπτό. Να σημειώσουμε πως με την Αυστραλία αγωνίστηκε ως αλλαγή (μπήκε στο 81′ στην θέση του Ρότζιτς) ο Τζέιμς Τζέγκο του Άρη.

Ομάν – Βιετνάμ  3-1 (45+1′ Αλ Σαμπχί, 49′ Αλ Κχαλντί, 63′ πεν. Αλ Γιαχιαέι – 39′ Ενγκουγιέν Τιέν Λινχ)

Σαουδική Αραβία – Κίνα  3-2 (15′ και 38′ Αλ-Νατζέι, 72′ Αλ Μπρικάν – 46′ Γκουοφού, 87′ Βου Ξι)

6. Βιετνάμ  0

Στο δεύτερο ντέρμπι της ημέρας το Ιράν υποδέχθηκε την Νότιο Κορέα με σκοπό να μην ηττηθεί ώστε να διατηρηθεί στην κορυφή του ομίλου του. Ο ΧέουνγκΜιν Σον άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό για τους «τίγρεις της Ασίας», όμως η ομάδα του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Πάουλο Μπέντο είδε τον Τζάχανμπανκς να ισοφαρίζει στο 76′ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και κρατώντας το Ιράν μακριά από την ήττα.

Στον πάγκο έμειναν οι Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί και Μοχαμαντί της ΑΕΚ.

Συρία – Λίβανος  2-3 (20′ Κχρίμπιν, 65′ Αλ Σομάχ – 45+1′ και 45+3′ Κντουχ, 53′ Σαάντ)

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Ιράκ 2-2 (33′ Κάιο Κανέντο, 90+3′ Αλί Αχμέντ Μαμπκχούτ – 74′ αυτογκόλ Αλ Ατάς, 89′ Χουσεΐν)