«Γκέλα» της Αγγλίας με την Ουγγαρία - Συνέτριψε το Λουξεμβούργο η Πορτογαλία (vids)

Το αποτέλεσμα της βραδιάς κατάφερε η Ουγγαρία μέσα στο «Γουέμπλεϊ» κρατώντας στο 1-1 την Αγγλία. Κέρδισε, αλλά έμεινε δεύτερη η Πορτογαλία με τον Κριστιάνο να σκοράρει δις.

Η Πορτογαλία έκανε έναν υγιεινό…περίπατο απέναντι στο Λουξεμβούργο επικρατώντας με 5-0 με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ τρικ. Ο Πορτογάλος σούπερσταρ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του (8′ και 13′). Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Μπρούνο Φερνάντες μόλις στο 18′ τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Παλίνια να κάνει το 4-0 στο 69ο λεπτό. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κριστιάνο στο 87′ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 από ασίστ του Νέβες.

Ωστόσο, αυτή η νίκη δεν στάθηκε ικανή να δώσει την πρώτη θέση στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, αφού η Σερβία κέρδισε με 3-1 το Αζερμπαϊτζάν και παρέμεινε πρώτη. Ο Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ στο 30′, ο Μακχμούντοβ ισοφάρισε προσωρινά στο 45+2′, αλλά ο επιθετικός της Φιορεντίνα σκόραρε ξανά για τους Σέρβους στο 53ο λεπτό κι τους έδωσε και πάλι το προβάδισμα. Ο Τάντιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Βαθμολογία 1ου ομίλου (7η αγ.)

1. Σερβία  17
2. Πορτογαλία  16 (1 αγώνα λιγότερο)
3. Λουξεμβούργο  6 (1 αγώνα λιγότερο)
4. Ιρλανδία  5 (1 αγώνα λιγότερο)
5. Αζερμπαϊτζάν  1

Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε με 2-0 από την Σουηδία σ’ ένα αρκετά άδικο αποτέλεσμα με βάση την συνολική εικόνα του αγώνα. Τα γκολ πέτυχαν ο Έμιλ Φόρσμπεργκ με πέναλτι στο 59′, μετά από ένα «άτσαλο» τάκλιν του Μαυροπάνου στον Άιζακ, και ο επιθετικός της Σοσιεδάδ, μετά από λάθος της άμυνάς μας στο 69′. Η Ελλάδα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χατζηδιάκου στο 86′ με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα.

Πρώτη νίκη για την Γεωργία στα προκριματικά στην έδρα του Κοσόβου με 2-1. Ο Οκριασβίλι άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μουρίκι να ισοφαρίζει στο 45′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Νταβιτασβίλι πέτυχε το γκολ στο 82′ για το 2-1, μόλις δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Βαθμολογία 2ου ομίλου (7η αγ.)

1. Σουηδία  15 (1 αγώνα λιγότερο)
2. Ισπανία  13 (1 αγώνα λιγότερο)
3. Ελλάδα  9 (1 αγώνα λιγότερο)
4. Γεωργία  4
5. Κόσοβο  4

Η Ελβετία διέλυσε με 4-0 την Λιθουανία στο Βίλνιους με τους Σακίρι και Εμπολό να κάνουν εκπληκτικό παιχνίδι, αφού ο πρώτος σέρβισε και ο δεύτερος πέτυχε το πρώτο (31′) και το τρίτο γκολ της ομάδας τους (45′). Το δεύτερο το πέτυχε ο Στέφεν στο 42′ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γκαβράνοβιτς στο 90+4′.

Η Βουλγαρία έκανε την ανατροπή κόντρα την Βόρεια Ιρλανδία και κατέκτησε την δεύτερή της νίκη με 2-1. Η ομάδα του Ίαν Μπάρακλοου προηγήθηκε με τον Γουάσινγκτον στο 35ο λεπτό. Ο Νεντέλεφ, όμως, πήρε το… όπλο του στο δεύτερο μέρος και με δύο δικά του τέρματα στο 53′ και 63′ ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε την νίκη στην Βουλγαρία.

Βαθμολογία 3ου ομίλου (7η αγ.)

1. Ιταλία  14 (1 αγώνα λιγότερο)
2. Ελβετία  14 (1 αγώνα λιγότερο)
3. Βουλγαρία  8
4. Βόρεια Ιρλανδία  5 (1 αγώνα λιγότερο)
5. Λιθουανία  3

Η Φινλανδία άνοιξε τον «χορό» των παιχνιδιών των προκριματικών του Μουντιάλ στην Ευρώπη φεύγοντας με το διπλό από το Καζακστάν χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Τέεμο Πούκι που σημείωσε δύο τέρματα κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της χώρας με 33 γκολ ξεπερνώντας τον Γιάρι Λιτμάνεν, που είχε 32. Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ποχιάνπαλο, με τον Γιένσεν να περνάει στην θέση του.

Ουκρανία και Βοσνία Ερζεγοβίνη δεν μπόρεσαν να «λύσουν» τις διαφορές τους κι έμειναν στο 1-1 στην Αρένα Λβιβ. Ο Γιαρμολένκο άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό και ο Αχμέντχοντζιτς ισοφάρισε για την Βοσνία στο 77ο λεπτό.

Βαθμολογία 4ου ομίλου (7η αγ.)

1. Γαλλία  12 (1 αγώνα λιγότερο)
2. Ουκρανία  9
3. Φινλανδία  8 (1 αγώνα λιγότερο)
4. Βοσνία Ερζεγοβίνη  7 (1 αγώνα λιγότερο)
5. Καζακστάν  3

Η ασταμάτητη Δανία έκανε το 8/8 επικρατώντας με 1-0 της Αυστρίας στο «Πάρκεν Στάντιουμ» της Κοπεγχάγης με τον Μαέχλε να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 53ο λεπτό. Κι όλα αυτά ενώ είχε χάσει από το 44ο λεπτό τον Ντάμσγκααρντ, που αποχώρησε ως τραυματίας με τον Ντόλμπεργκ να περνάει στην θέση του.

Το Ισραήλ με τον Ζάχαβι να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με ένα γκολ και μία ασίστ νίκησε με 2-1 την Μολδαβία. Ο 28χρονος Ισραηλινός σέντερ φορ έκανε το 1-0 στο 28′ κι έδωσε την ασίστ στον Νταμπούρ στο 49′ προτού μειώσει και διαμορφώσει το τελικό 2-1 ο Νικολαέσκου στο 90+5′. Οι Μολδαβοί ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες στο 85′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα του Ρέαμπτσιουκ, που ξεκίνησε βασικός.

Η Σκωτία πέρασε από τα Νησιά Φερόε με 1-0 χάρη σε γκολ του Ντάικς στο 86ο λεπτό.