ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 0-5: Πόσα εκατομμύρια είπαμε ότι αξίζει ο Σαλάχ;

Ο απολαυστικός Μο Σαλάχ και η παρέα του, διέλυσαν με υπέροχο ποδόσφαιρο τη Γουότφορντ (5-0) και η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ

Ήταν 29 Φεβρουαρίου 2020, όταν η αήττητη για 27 παιχνίδια Λίβερπουλ επισκεπτόταν το “Vicarage Road” στο δρόμο προς την κατάκτηση του ιστορικού πρωταθλήματος που την επανάφερε στο θρόνο της Πρέμιερ Λιγκ. Το… σοκαριστικό 3-0 υπέρ της Γουότφορντ (με το ασύλληπτο προσωπικό ρεσιτάλ του Σαρ) μάλλον δεν είχε ξεπεραστεί από τους ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ και πιθανότατα το… κράταγαν μανιάτικο στις «σφήκες». Γιατί το τελικό 0-5 μόνο ως… τιμωρία για το προ διετίας «θράσος» των γηπεδούχων μπορεί να ερμηνευτεί.

Πως αλλιώς να εξηγηθεί η κυριαρχική εμφάνιση των “reds” οι οποίοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης προκάλεσαν… ασφυξία στους αντιπάλους τους και όχι μόνο δεν τους επέτρεψαν να εκμεταλλευτούν τις σοβαρές απουσίες των Άλισον, Φαμπίνιο, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ουσιαστικά τους απαγόρευαν να παίρνουν έστω την μπάλα στην κατοχή τους.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η κατοχή της Λίβερπουλ δεν έπεσε ούτε λεπτό κάτω από το 84% και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 25’ οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να ανταλλάξουν μόλις και μετά βίας 59 πάσες έναντι… 264 των αντιπάλων τους.

Το 2-0 με το οποίο επέστρεψαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έμοιαζε μάλλον κολακευτικό για τον Κλαούντιο Ρανιέρι και τους παίκτες του, με τον Ιταλό να βιώνει ένα αφόρητα πιεστικό ξεκίνημα στη νέα του θητεία σε αγγλικό πάγκο.

Με τη Λίβερπουλ να κυριαρχεί, το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει, όταν στο 9’ ο Σαλάχ βρήκε με ασίστ – αριστούργημα (με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού) τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος με πλασέ στην κίνηση την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα του Φόστερ, σημειώνοντας το εκατοστό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Με τον Μο Σαλάχ σε τρελά κέφια να ταλαιπωρεί ολόκληρη την αριστερή πλευρά της Γουότφορντ, οι «κόκκινοι» έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ (στο 12’ ο Φόστερ απέκρουσε σωτήρια σουτ του «Φαραώ», ενώ οκτώ λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε λάθος κοντρόλ του Αιγύπτιου και του… έκλεψε την μπουκιά από το στόμα σε τετ α τετ), αλλά στο 37’ η τριγονωμετρία του Κλοπ προσέφερε ένα ακόμη υπέροχο γκολ για τους φιλοξενούμενους: Ασίστ Μίλνερ από τα αριστερά, πλασέ… προπόνησης από τον Φιρμίνο και 2-0… ασφαλείας, στο τέλος του ημιχρόνου. Σκορ που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν στο 42’ το σουτ του Κεϊτά από το ύψος της περιοχής δεν σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σκληρό… βασανιστήριο και στο δεύτερο ημίχρονο!

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς κύλησε το πρώτο. Με τον Φόστερ να σταματάει για άλλη μια φορά τον Σαλάχ (στο 49’) και τον Φιρμίνο να σημειώνει άλλο ένα από τα πιο… χαλαρά γκολ της καριέρας του! Σε προσπάθεια του Ρόμπερτσον ο Κάθκαρτ απείλησε με αυτογκόλ τον τερματοφύλακά του, ο Φόστερ αντέδρασε αρχικά αλλά ο Βραζιλιάνος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και σφράγισε πρόωρα την επίδειξη δύναμης των «κόκκινων».

Θα περίμενε κανείς ότι κάπου εκεί οι παίκτες του Κλοπ θα χαλάρωναν μετά κι από το βαρύ πρόγραμμα και την ταλαιπωρία των ταξιδιών με τις εθνικές τους ομάδες. Αμ δε…

Με τον ασταμάτητο Μο Σαλάχ να σέρνει το ρυθμό σημειώνοντας ένα ακόμη γκολ σπάνιας ομορφιάς στο 54’ (και να θυμίζει σε όλους πόσο απαραίτητη είναι η ανανέωση του συμβολαίου του και η παραμονή του στο λιμάνι του Λίβερπουλ, όσα εκατομμύρια κι αν χρειαστεί να μπουν στον τραπεζικό του λογαριασμό) οι φιλοξενούμενοι θαρρείς και ήθελαν να υποβάλλουν τους γηπεδούχους σε… βασανιστήρια για την βαριά ήττα που τους έσπασε το αήττητο το 2020.

Η είσοδος του Κώστα Τσιμίκα στο τελευταίο ημίωρο τόνωσε το… ελληνικό ενδιαφέρον στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με τη Λίβερπουλ να αφήνει σταδιακά το πόδι από το γκάζι, να απειλεί ωστόσο διαρκώς με πέμπτο γκολ, και τελικά τον Μπόμπι Φιρμίνο να αποφασίζει να… κλέψει λίγη από τη δόξα του Σαλάχ στις καθυστερήσεις με το τρίτο προσωπικό του γκολ (και πάλι σε ρυθμό προπόνησης μετά από ασίστ του Νέκο Γουίλιαμς).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Ρόουζ, Κίκο Φεμένια (56′ Ενγκάκια), Εκόνγκ, Κάθγκαρτ, Μασίνα (46’ Κλέβερλι), Κούτσκα, Σισοκό, Σαρ, Ντένις (69′ Ζοάο Πέδρο), Ερνάντεζ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ Άρνολντ (64′ Τσάμπερλεϊν), Ρόμπερτσον (64′ Τσιμίκας), Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Χέντερσον, Μίλνερ (83′ Γουίλιαμς), Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο