«Γκέλα» για Λειψία κόντρα στη Φράιμπουργκ - Τρίτη σερί νίκη για την Ουνιόν

Στο -7 από την πρώτη Μπορούσια Ντόρτμουντ έμεινε η Λειψία μετά το νέο «στραβοπάτημα» απέναντι στην Φράιμπουργκ. Την ίδια ώρα η Ουνιόν πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της ενώ η Μπόχουμ το πρώτο της διπλό.

Η Λειψία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ άνοιξε το σκορ στο 32′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Τζέονγκ ΓουΓεόνγκ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο 64′ και να τους χαρίζει τελικά ένα σημαντικό βαθμό, που τους διατήρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε με 2-0 την Βόλφσμπουργκ. Ο Ταΐβο Αβονίγι άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό και ο Σεράλντο Μπέκερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 83ο λεπτό με την ομάδα της πρωτεύουσας να φτάνει την τρίτη σερί της νίκη φτάνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στο παιχνίδι αυτό, ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ που ξεκίνησε βασικός και έφτασε τις 259 συμμετοχές με την φανέλα των «λύκων» στην Bundesliga ισοφαρίζοντας τον πρώτο Ντιέγκο Μπενάλιο.

259 – Maximilian Arnold will make his 259th Bundesliga appearance for VfL Wolfsburg today, equalling Diego Benaglio as the player with the most appearances for the club in the competition. Constant. #FCUWOB pic.twitter.com/pn3KjamqRS

Η Μπόχουμ έφτασε στο πρώτο της διπλό την φετινή σεζόν, αφού πέρασε από την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ με 1-0 χάρη σε γκολ του Αντονί Λοσιγιά στο 80ο λεπτό. Βασικός ξεκίνησε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος, που τιμωρήθηκε και με κίτρινη κάρτα στο 75′ ενώ αλλαγή μπήκε ο Κώστας Σταφυλίδης στο 88ο λεπτό.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 3-1 την Μάιντζ. Ο Μάρκο Ρόις άνοιξε το σκορ στο 3′ και ο Έρλινγκ Χάαλαντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54′. Ο Τζόναθαν Μπούρκαρντ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Νορβηγό στράικερ να σκοράρει ξανά για την Ντόρτμουντ στο 90+4′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Πλέον, οι Βεστφαλοί βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Μπάγερν να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης ηττήθηκε με 2-1 μέσα στην έδρα της από την Χέρτα Βερολίνου χάρη σε γκολ των Μάρκο Ρίχτερ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης και Γιούργκεν Εκέλενκαμπ στο 63′, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, στην θέση του Κριστόφ Πιόντεκ. Οι «αετοί» απλά κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με πέναλτι του Γκονσάλο Πασιένσια στο 77′.

Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας θα διεξαχθεί στις 19:30 ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Στουτγκάρδη.