ΛΕΣΤΕΡ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 4-2: Αήττητο ήταν και... πάει με συντριβή

Η Λέστερ του Μπρένταν Ρότζερς συνέτριψε με 4-2 την άχρωμη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σταματώντας το… εκτός έδρας αήττητο σερί της στα 29 παιχνίδια.

Η Λέστερ ήταν ανώτερη και παρότι αγχώθηκε, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ανατροπή. Το τελικό 4-2 ήρθε μετά από ένα δίλεπτο του… τρόμου, με τον Βάρντι να εκτελεί και τον Ντάκα να χαμογελάει τελευταίος, σπάζοντας το αήττητο της ομάδας του Σόλσκιερ, όσον αφορά τα εκτός έδρας παιχνίδια. Η Γιουνάιτεντ είχε να χάσει μακριά από το «Ολντ Τράφορντ» 29 ματς, με τις «αλεπούδες» να πετυχαίνουν το… ριφιφί.

Άδικη η ισοπαλία στο ημίχρονο

Η ομάδα του Ρότζερς μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να αναλάβει την πρωτοβουλία, μάλιστα παίρνοντας και την μπάλα στα πόδια της. Πάτησε στην περιοχή της Γιουνάιτεντ στα πρώτα 10 λεπτά και εκεί προκλήθηκε το γνωστό… χάος, με τον Μαγκουάιρ να μπαίνει τελικά στην ενδεκάδα, δίπλα στον Λίντελοφ. Ωστόσο ο Ντε Χέα δεν απειλήθηκε, μέχρι να έρθει το 19ο λεπτό και ο κεραυνός του Γκρίνγουντ.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ ήταν αρκετά προβλέψιμοι, σημαδεύοντας απλά το κεφάλι του Ρονάλντο, με τον Γκρίνγουντ να παίρνει πρωτοβουλία και να σουτάρει εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Σμάιχελ. Ο Ρονάλντο από το ύψος της περιοχής νικήθηκε τον Δανό γκολκίπερ στο 29′, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Τίλεμανς και να ισοφαρίσει με φανταστικό πλασέ από την περιοχή. Ο Ιχεανάτσο έκλεψε την μπάλα από τον απρόσεκτο Μαγκουάιρ και η ανοργάνωτη άμυνα της Γιουνάιτεντ τιμωρήθηκε.

Ο Σογιουντσού της έδωσε προβάδισμα

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίξουν ανάμεσα στις γραμμές, αφού το κέντρο των «διαβόλων» ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Ο Μάντισον έκανε τρομερή δουλειά, μεταφέροντας την μπάλα και τροφοδοτώντας τους συμπαίκτες του. Στο ίδιο μοτίβο, ένα λεπτό μετά το ξεκίνημα του δευτέρου, η Λέστερ έκλεψε την μπάλα αλλά ο Ιχεανάτσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντε Χέα.

Ο Σάντσο δε φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι και ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να κάνει τις απαραίτητες… επαφές για να σκοράρει μέσα στην περιοχή. Παρότι η ένταση της ομάδας του Ρότζερς άρχισε να πέφτει, Ο Τίλεμανς απείλησε, με τον Ντε Χέα να εξοστρακίζει το σουτ του στο δοκάρι, αλλά ο Σογιουντσού την εκτέλεσε στο 79′, όταν πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ντάκα και την επέμβαση του Ισπανού.

Το δίλεπτο του… τρόμου

Η τραγική αντιμετώπιση της άμυνας της Λέστερ, εκτέθηκε για μία και μόνη φορά, όταν ο Λίντελοφ τη βρήκε ψηλά και σημάδεψε τον Ράσφορντ, που ισοφάρισε σε 2-2 χτυπώντας στην κόντρα με ωραίο πλασέ. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, Πέρεζ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, βρήκε στο πέναλτι τον Βάρντι και αυτός εκτέλεσε τον Ντε Χέα, που έμοιαζε να παλεύει μόνος του.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ντάκα, αφού πάλι από στατική φάση, οι παίκτες της Γιουνάιτεντ έχασαν την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και άφησαν ανενόχλητο τον επιθετικό από τη Ζάμπια για το tap-in, αφήνοντας τον Ρονάλντο και την παρέα του με πρόσωπα… σκυθρωπά.

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο, Αμάρτεϊ, Έβανς (87′ Βέστεργκααρντ), Σογιουντσού, Καστάνιε, Σουμαρέ, Τίλεμανς, Μάντισον (73′ Πέρεζ), Ιχεανάτσο (77′ Ντακά), Βάρντι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς (80′ ΜακΤόμινεϊ), Πόγκμπα, Γκρίνγουντ (80′ Λίνγκαρντ), Μπρούνο Φερνάντες, Σάντσο (65′ Ράσφορντ), Ρονάλντο