ΛΑΤΣΙΟ - ΙΝΤΕΡ 3-1: «Πάτησε» με... ανατροπή τους πρωταθλητές

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποίησε η Λάτσιο, στην έδρα της, απέναντι στην Ίντερ με το εμφατικό 3-1, τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη πραγματοποίησε η Λάτσιο στο Ολύμπικο, καθώς κατάφερα να περάσει το εμπόδιο των πρωταθλητών Ιταλίας, νικώντας την Ίντερ, με 3-1, κάνοντας μάλιστα την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Βρήκε το γρήγορο γκολ η Ίντερ – κράτησε το προβάδισμα ο Χαντάνοβιτς

Πλήρης κυριαρχία για τους πρωταθλητές Ιταλίας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μετουσιώνοντας αυτή την πρώιμη κατοχή σε φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να αναπτυχθούν από τα αριστερά και με μπαλιές στην απέναντι πλευρά να βγάζουν φάσεις, κάπως έτσι ήρθε και το γκολ, καθώς ύστερα από ωραία συνεργασία η μπάλα έφτασε στον Μπαρέλα, εκείνος αφού πρώτα την… τσίμπησε, δέχθηκε το μαρκάρισμα και κέρδισε το πέναλτι στο 11’. Ο Πέρισιτς από τα 11 βήματα βρήκε τον στόχο και έβαλε την Ίντερ μπροστά στο σκορ, από πολύ νωρίς.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ, άρχισαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να γίνονται και αυτοί με τη σειρά τους αρκετά επικίνδυνοι , με μεγαλύτερη φάση αυτή στο 23ο λεπτό μα τον Μπάσιτς να «πυροβολεί», αλλά τον Χαντάνοβιτς να λέει όχι. Η Λάτσιο συνέχισε να απειλεί, με αρκετά σουτ, κυρίως έξω από την περιοχή, ο Σλοβένος τερματοφύλακας της Ίντερ όμως ήταν πολύ σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, κρατώντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα για την ομάδα του μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Ισοφάρισε με πέναλτι η Λάτσιο το γύρισε με Άντερσον

Παρά την πίεση που δέχθηκε μετά το γκολ στο πρώτο μέρος η Ίντερ, στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε για να κάνει ότι και στο πρώτο και έδειξε να πατάει και πάλι καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να το μετουσιώσει σε κάποια τελική ενέργεια. Η Λάτσιο παρά το ότι μπήκε λίγο αργά στο δεύτερο ξεκίνησε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας στην ισοφάριση, την οποία και δικαιούταν με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, με τον Ιμόμπιλε να βρίσκει και εκείνος με τη σειρά του, τα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Μετά την ισοφάριση οι γηπεδούχοι πήραν τα… πάνω τους και συνέχισαν να προσπαθούν για την ολική ανατροπή. Παρά τις φάσεις όμως το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν, η Ίντερ, είδε το παιχνίδι να της… ξεφεύγει και «ξύπνησε», πήρε ξανά μπάλα και άρχισε να ψάχνει ξανά το προβάδισμα με ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να έχει τύχη.

Το παιχνίδι έμπαινε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κάπου εκεί θα γινόταν η φάση της αναμέτρησης. Η Ίντερ είχε τη μπάλα στην κατοχή της και έβγαινε μπροστά, ο Ντιμάρκο δέχθηκε ένα μαρκάρισμα, ο διαιτητής έδειξε «παίζεται», οι φιλοξενούμενοι έχασαν την φάση και στη συνέχεια η Λάτσιο βγήκε στην κόντρα, παρότι ο αριστερός μπακ-χαφ της Ίντερ ήταν κάτω στο έδαφος και στην αντεπίθεση αυτή βρήκαν το δεύτερο γκολ, στο 81’, με τον Φελίπε Άντερσον, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Στη συνέχεια επικράτησε χάος, ο διαιτητής έβγαλε 4 κάρτες για να… ηρεμίσει τα πνεύματα. Η όλη κατάσταση φάνηκε να «μπαίνει» στο μυαλό των παικτών της Ίντερ, οι οποίοι στην συνέχεια φάνηκαν εξαιρετικά εκνευρισμένοι και δέκα λεπτά μετά την ανατροπή, δέχθηκαν και τρίτο γκολ, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να βάζει γκολ με το… κεφάλι, γράφοντας το τελικό 3-1.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, πιάστηκαν ξανά στα… χέρια, καθώς πήγαιναν προς τα αποδυτήρια, με τους ψυχραιμότερους να δρουν ως… πυροσβέστες.

Λάτσιο (4-3-3): Ρέινα, Μάρουσιτς, Λουίζ Φελίπε, Πάτριτς, Χισάι (66’ Λαζάρι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα (85’ Κατάλντι), Μπάσιτς (66’ Λουίς Αλμπέρτο), Φελίπε Άντερσον (85’ Άκπα Άκπρο), Πέδρο (75’ Ζακάνι), Ιμόμπιλε

Ίντερ (3-5-1-1): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Μπαστόνι (67’ Ντάμφιρς), Νταρμιάν, Μπαρέλα (86’ Τσαλχάνογλου), Μπρόζοβιτς, Γαγκλιαρντίνι (67’ Βεσίνο), Ντιμάρκο, Πέρισιτς (66’ Κορέα), Τζέκο (75’ Μαρτίνεθ)