ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΤΣΕΛΣΙ 0-1: Υπέφερε, αλλά πήρε το «διπλό» για την κορυφή!

Ήρωας για τους Λονδρέζους ο τερματοφύλακας Μεντί, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του…

Μόνη πρώτη η Τσέλσι στον πίνακα της Premier League, μετά τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Μπρέντφορντ. Ματς όμως στο οποίο οι Λονδρέζοι υπέφεραν από τους γηπεδούχους, αφού ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσαν να περάσουν τη σέντρα του γηπέδου!

Χαρακτηριστικό πως η Μπρέντφορντ είχε δύο δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών, χωρίς όμως να σκοράρει, αφού έπεσε επάνω σε έναν Μεντί ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του με τις ενέργειές του.

Στο 22′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Εμπεουμό και στην επαναφορά σκόραρε ο Λουκάκου, γκολ όμως το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Τσέλσι στο 45′ κατάφερε να σημειώσει το γκολ που έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Στρώθηκε η μπάλα στον Τσίλγουελ, ο οποίος μέσα από τη μεγάλη περιοχή με αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Μπρέντφορντ ανάγκασε την Τσέλσι να οπισθοχωρήσει και να κλειστεί στα καρέα της. Οι γηπεδούχοι «σφυροκόπησαν» την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Μεντί όμως να λέει «όχι» σε όλες τις περιπτώσεις.

Βέβαια πέρα από τον Μεντί ήταν και το δοκάρι. Στο 75′ ο Εμπεουμό είχε νέο δοκάρι και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη από το… δοκάρι ο Μεντί.

Τεράστια ευκαιρία στο 84′ για την Μπρέντφορντ, ο Εμπεουμό έκανε το πλασέ από κοντά με τον Μεντί να διώχνει και στην επαναφορά το πλασέ του Γιένσεν έδιωξε στη γραμμή ο Σαλομπάχ! Δύο λεπτά μετά ο Εμπεουμό έκανε την πάσα με το κεφάλι για τον Γιένσεν, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση από κοντινή απόσταση και ο Μεντί έδιωξε με το κεφάλι!

Η τελευταία ευκαιρία για την Μπρέντφορντ ήταν εξίσου μεγάλη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάνσον έκανε το ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή, με τον Μεντί όμως να διώχνει και πάλι, ενώ η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι!

Το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή έδωσε τέλος στο μαρτύριο της Τσέλσι, ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης…

Μπρέντφορντ: Ράϊα, Πίνοκ, Γιάνσον, Γιόργκενσεν, Χένρι, Γιένσεν, Νόργκαρντ, Ονιέκα, Κάνος, Εμπεουμό, Τόνι.

Τσέλσι: Μεντί, Σαρ, Κρίστενσεν, Σαλομπάχ, Τσίλγουελ, Κόβασιτς, Λόφτους-Τσικ, Καντέ, Αθπιλικουέτα, Λουκάκου, Βέρνερ.

8η Αγωνιστική
Σαουθάμπτον – Λιντς 1-0 (53′ Μπρόγια)
Νόριτς – Μπράιτον 0-0
Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 2-0 (12′ Μπερνάρντο Σίλβα, 70′ Ντε Μπρούινε)
Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31′ Τίλεμανς, 78′ Σογιουντσού, 83′ Βάρντι, 90′ Ντάκα – 19′ Γκρινγουντ, 82′ Ράσφορντ)
Άστον Βίλα – Γουλβς 2-2 (48′ Ινγκς, 68′ ΜακΓκιν – 80′ Σάις, 85′ Κόαντι, 90+5′ Νέβες)
Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5 (9′ Μανέ, 37′, 52′ και 90′ Φιρμίνο, 54′ Σαλάχ)
Μπρέντφορντ – Τσέλσι 0-1 (45′ Τσίλγουελ)