ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1: Το κάστρο του Καρλίτος!

Νέα… οργιώδης εμφάνιση του Ισπανού και ακόμη ένας θρίαμβος στη Λεωφόρο του Παναθηναϊκού επί του Ιωνικού με 4-1.

Με ενδεκάδα Φαλήρου, του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και με το φορτσάρισμα των εντός έδρας αγώνων μπήκε στο χορτάρι ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικό θέλοντας από την αρχή να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Το έκανε με τον Καρλίτος στο 6ο λεπτό ανοίγοντας νωρίς το σκορ όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι στο ίδιο γηπεδο, με τον Βόλο. Η… στραβή της άμυνας με Πούγγουρα και Μπρινιόλι έφερε από το… πουθενά την απάντηση του Ιωνικού πάνω στο 5λεπτο (11′) με τον Σάντσες, αλλά οι “πράσινοι” δεν έχασαν τον προσανατολισμό τους στο παιχνίδι και διατήρησαν το καθαρό μυαλό και την, υψηλού επιπέδου, ποιότητά τους στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Με τον Χατζηγιοβάνη ιδιαίτερα ορεξάτο, τον Παλάσιος και τον Καρλίτος να εναλλάσσονται στα φορ και τον Αλεξανδρόπουλο να βοηθάει με την ποιότητά του και τις εμπνεύσεις του, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες για να… αποκαταστήσει την τάξη. Ο Καρλίτος είχε μόνιμα τη φωνή του Γιοβάνοβιτς στα αυτιά του με την εντολή να βγαίνει από την περιοχή και να βοηθά στη δημιουγία, ενώ ο Παλάσιος έδειξε για πρώτη φορά τα στοιχεία εκείνα που έκαναν τον Παναθηναϊκό να κινηθεί για την απόκτησή του. Και είναι ακόμη ένα παράδειγμα λατινοαμερικάνου που… θέλει το χρόνο του πηγαίνει στην Ευρώπη.

Βάσει εικόνας, εκτός από περίπου 10 λεπτά όπου ο Ιωνικός κράτησε λίγο μπάλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός θα το έβρισκε το δεύτερο γκολ και το βρήκε πάλι από τον Καρλίτος, ο οποίος στο 38ο λεπτό “διόρθωσε” το λάθος στο 1-1 των φιλοξενούμενων και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το 2-1 του πρώτου μέρους θα γινόταν εύκολα 4-1 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου με έναν Παναθηναϊκό να μπαίνει με την ίδια όρεξη και επιθετική διάθεση απέναντι σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να λειτουργήσει ανασταλτικά.

Στο 53′ το λάθος γύρισμα του Βαφέα ήταν… πάσα “πάρε-βάλε” στον Καρλίτος και το 3-1 με το προσωπικό του χατ-τρικ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε ο ίδιος για το πρώτο του τέρμα στα πράσινα. Το μάτριξ “έγραψε” 4-1 σε ακόμη ένα απολαυστικό βράδυ που χάρηκαν οι φίλοι των γηπεδούχων.

Αξίζει να τονιστεί πως ο Ιωνικός δεν ήταν… Βόλος. Δεν έπαιξε ανοιχτά, θέλησε να παίξει άμυνα, δεν μπορούσε, είχε μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές του και βρακυκλώθηκε από το… απρόσμενο 1-1, στο οποίο θα μπορούσε να “χτίσει” και να βάλει δύσκολα στους “πράσινους”. Αντίθετα, μάλλον δεν πίστεψαν και οι ίδιοι πως μπορούν να πάρουν κάτι καλό από το γήπεδο της Λεωφόρου.
Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη, οι αλλαγές των δύο ομάδων δεν επηρέασαν την εικόνα ειδικά σε ό,τι αφορά τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κρατούσε με χαρακτηριστική άνεση το 4-1, ενώ ήταν αυτή που δημιουργούσε φάσεις για να πετύχει κι άλλα γκολ. Σε αντίθεση με τον Ιωνικό που είχε να αντιμετωπίσει και την αποβολή του Σαλβαδόρ Σάντσες στο 79′ (δεύτερη κίτρινη κάρτα).

[5]

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ

Ο Παναθηναϊκός δούλεψε σε υψηλά στάνταρς και στη διακοπή του πρωταθλήματος και επιβεβαιώνεται στο χορτάρι το ποδοσφαιρικό κλίμα που έχει δημιουργήσει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Μία ομάδα που θέλει να παίζει ποδόσφαιρο και να δημιουργεί, ειδικά όταν βρίσκει τις συνθήκες να το κάνει. Με τον Ιωνικό δέχθηκε γκολ από το πουθενά και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό χωρίς να επηρεαστεί το μυαλό των ποδοσφαιριστών.

Η «ΠΡΩΤΗ» ΤΟΥ ΠΑΛΑΣΙΟΣ

Η διακοπή του πρωταθλήματος βοήθησε τον Παλάσιος ώστε να βρει τα πατήματά του, να βρει τον εαυτό του και κόντρα στον Ιωνικό να “συστηθεί” για πρώτη φορά στον κόσμο του Παναθηναϊκού. Άκρως ενθαρρυντική η εμφάνισή του, έρχεται στο καταλληλότερο χρονικό σημείο.

Ο «ΤΡΙΚ» ΜΕ ΚΑΡΛΙΤΟΣ

Ο Ισπανός πέτυχε χατ τρικ… χωρίς να είναι ο φουνταριστός του Παναθηναϊκού. Η χρησιμοποίηση του Καρλίτος πίσω από τον Παλάσιος ήταν η κίνηση-ματ του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος είναι ξεκάθαρο πλέον πως γνωρίζει καλά να διαχειρίζεται τον Ισπανό μεσοεπιθετικό και να παίρνει το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του. Ο ίδιος αποκτά αυτοπεποίθηση και από όλο αυτό κερδισμένος είναι ο Παναθηναϊκός.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Είναι κουραστικό να το επαναλαμβάνουμε, αλλά είναι ξεκάθαρο πως το πρόβλημα του εφετινού Παναθηναϊκού είναι τα εκτός έδρας παιχνίδια. Μηδέν νίκες, μηδέν γκολ, το οξύμωρο του πράγματος σε σχέση με την εικόνα της Λεωφόρου. Όταν βρει τη λύση σε αυτό το πρόβλημα τότε θα αλλάξει τελείως η ομάδα του τριφυλλιού. Η αρχή μπορεί να γίνει με τον Αστέρα στην Τρίπολη την επόμενη αγωνιστική. Ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ

Αστέρας Τρίπολης εκτός, ΟΦΗ εντός και ΠΑΟΚ εντός. Η επόμενη τριάδα αγώνων μέχρι την επόμενη διακοπή. Σε αυτή προσθέστε και το παιχνίδι κυπέλλου με τον Ατρόμητο. Ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να αλλάξει την εικόνα της βαθμολογίας και να γίνει ο game changer του πρωταθλήματος. Με νίκες θα έρθει η ώθηση και η αυτοπεποίθηση, αλλά και… ο τρόμος στους αντιπάλους.