EREDIVISIE: Νίκη ο Άγιαξ, στραβοπάτημα η Φέγενορντ

Με νίκη του Άγιαξ και στραβοπάτημα της Φέγενορντ εξελίχθηκε η 9η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος

Με σκόρερ τους Αλέ (24΄) και Νέρες (75΄), ο Άγιαξ νίκησε 2-0 στο στάδιο «Αμπε Λένστρα» τη Χέρενφεν και παραμένει στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος. Αντίθετα, η Φέγενορντ «στραβοπάτησε», καθώς παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Βααλβάικ, και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή (έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο από τον «Αίαντα»).

Στο μεταξύ, οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς νίκησαν 4-2 τη Χέρακλες, με τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο να παίζει βασικός, αλλά να αποβάλλεται στο 70΄. Η ομάδα του στο φινάλε έμεινε με εννέα παίκτες (αποβλήθηκε και ο Λίντμπεργκ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι), αλλά κατάφερε να κρατήσει τη νίκη και μάλιστα να πετύχει τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Βασικός στη Χέρακλες ήταν ο ελληνικής καταγωγής μέσος (γεννημένος στη Γερμανία) Ορέστης Κιομουρτζόγλου.