ΛΙΟΝ - ΜΟΝΑΚΟ 2-0: Νίκησε και τους… έριξε από την 5αδα

Σπουδαία εντός έδρας νίκη (2-0) πανηγύρισε η Λιόν, στην έδρας της, απέναντι στην Μονακό, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα γκολ της νίκης στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Συνεχίζει το μικρό αήττητο σερί της η Λιόν, η οποία κέρδισε την Μονακό, της οποίας και έσπασε το δικό της σερί των 3 συνεχόμενων νικών, ρίχνοντας την από την 5αδα.

Η Λιον ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο χάρη σε γκολ του Τόκο Εκάμπι από την άσπρη βούλα στο 75ο λεπτό, ενώ 15 λεπτά αργότερα και το 90’ ο Ντεναγιέρ «κλείδωσε» τη νίκη γράφοντας το τελικό 2-0, μετά από ασίστ του Έμερσον.

Οι «Λιονέ» με αυτή τους τη νίκη έφτασαν τους 16 βαθμούς σε 10 αγώνες και πάτησαν 5αδα βλέποντας… Ευρώπη, παρότι είναι ακόμα νωρίς στη χρονιά. Η Μονακό με τη σειρά της σε ισάριθμα παιχνίδια έμεινε στους 14 βαθμούς.