ΙΓΚΟΡ ΤΟΥΝΤΟΡ: «Όχι άλλο προβάδισμα με 2-0, έβαλα τον Κάλινιτς επειδή έπαιζε στη Μίλαν!»

Ο Κροάτης τεχνικός της Ελλάς Βερόνα σχολίασε την κατάρρευση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους «ροσονέρι» στο «Σαν Σίρο» αλλά και γιατί επέλεξε να ξεκινήσει ως βασικό στην επίθεση του άλλοτε άσο των Μιλανέζων.

Η Ελλάς Βερόνα προηγήθηκε στο «Σαν Σίρο» με 2-0 επί της Μίλαν, αλλά οι «ροσονέρι» με μία κατεγηστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη τελικά με 3-2.

Ο Ιγκόρ Τούντορ σχολίασε το παιχνίδι, μετά το τέλος της αναμέτρησης στο DAZN.

Πώς εξήγησε την κατάρρευση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο: «Δεν θέλουμε άλλο προβάδισμα με 2-0, είναι ήδη η τρίτη φορά!», είπε χαριτολογώντας ο Κροάτης τεχνικός.

«Η Μίλαν επιτάχυνε στο δεύτερο ημίχρονο, για μένα θα μπορούσε επίσης το παιχνίδι να λήξει ισόπαλο, αλλά πρέπει να τους συγχαρούμε, έβαλαν στο  παιχνίδι ποιοτικούς παίκτες και πίεσαν. Κρατάμε το πρώτο ημίχρονο και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, ειδικά πάνω στον τομέα της φυσικής κατάστασης, γιατί για να παίξουμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε να κάνουμε πρέπει να είμαστε κάτι παραπάνω από καλά. Τώρα επιστρέφουμε στη δουλειά για να βελτιωθούμε και να εξελιχθούμε. Η Μίλαν πίεσε, είναι φυσιολογικό ότι με 2-0 η ψυχολογία στο γήπεδο είναι διαφορετική. Ακόμα και στο 3-2 άλλαξε. Όταν πιάσαμε τη μπάλα δεν μπορούσαμε να την κρατήσουμε για να αφήσουμε την ομάδα να πάρει ανάσα. Από τη Μίλαν έλειπαν  3-4 παίκτες, μετά από αυτό το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό στο σπίτι, αλλά δεν πειράζει. Στα τελευταία 10 λεπτά θα μπορούσαμε επίσης να ισοφαρίσουμε. Για να παίξουμε αυτό το είδος ποδοσφαίρου πρέπει να είμαστε στο μέγιστο της απόδοσής μας και κατά τη γνώμη μου δεν είμαστε ακόμα σε αυτό το επίπεδο. Δεν μου αρέσει που από το  2-0 δεν πήραμε τουλάχιστον έναν βαθμό, αλλά είμαστε εδώ και κοιτάμε το μέλλον με αισιοδοξία».

Για το γεγονός ότι επέλεξε να ξεκινήσει στη βασική ενδεκάδα για την επίθεση τον Νίκολα Κάλινιτς αντί του Τζιοβάνι Σιμεόνε:

«Και οι δύο τα πάνε καλά, όλοι αξίζουν να πάιζουν. Επέλεξα τον Κάλινιτς επειδή είναι πρώην παίκτης της Μίλαν, σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι χαρούμενος που έχω και τους δύο, η σεζόν είναι μεγάλη και θα υπάρχει χώρος για όλους. Το σημαντικό είναι ότι είναι καλά».