SERIE A: Επιστροφή στις νίκες η Αταλάντα, με πρωταγωνιστή τον Ίλισιτς

Η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Έμπολι (4-1), με τον Γιόζιπ Ίλισιτς να ηγείται σκοράρωντας δύο τέρματα. Σοκ για τη Σασουόλο, καθώς η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, όμως ο Βάσκεθ στο 90′ ισοφάρισε σε 2-2 για τη Τζένοα.

Η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, με τον Γιόζιπ Ίλισιτς να παίρνει πάνω του το ματς. Οι «μπεργκαμάσκι» μπήκαν από την αρχή του αγώνα αποφασισμένοι και άνοιξαν το σκορ με τον Γιόζιπ Ίλισιτς στο 11′. Ο Σλοβένος πήρε την ασίστ του Πάσαλιτς που τον έβγαλε φάτσα με κενή την εστία και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 26′ ο 33χρονος, μετά από όμορφη ενέργεια έκανε το 2-0 με εξαιρετικό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής εκτελώντας τον Βικάριο. Η Έμπολι απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ντι Φραντσέσκο, μετά από πάσα του Στούλατς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι προχώρησε σε αλλαγή στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ντουβάν Ζαπάτα να παίρνει τη θέση του Μουριέλ. Στο 48′ η Αταλάντα έκανε το 3-1 με αυτογκόλ του Βίτι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο πρωταγνωνιστής του αγώνα, Ίλισιτς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως αστόχησε. Ότι δεν έκανε ο Σλοβένος το πέτυχε ο Ντουβάν Ζαπάτα στο 89′ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη Serie A έχασε η Μπολόνια του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς, που ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μπάροου στο 68′ απέναντι στην Ουντινέζε. Η ομάδα του Λούκα Γκότι που είχε μείνει με δέκα παίκτες από το πρώτο μέρος λόγω αποβολής του Περέιρα στο 38′, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπέτο στο 82′, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σασουόλο, αφού η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι κατάφερε να πάρει δύσκολη νίκη στην έδρα της Τζένοα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0, με δύο τέρματα του Σκαμάκα σε τρία λεπτά. Λίγο αργότερα ο Ματίας Ντέστρο μείωσε για την ομάδα του, με το δεύτερο μέρος να είανι γεμάτο με φάσεις. Η Τζένοα πήρε τα ηνία, πίεσε αρκετά τη Σασουόλο. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους ήρθε το 90ό λεπτό, με τον Βάθκεθ να σκοράρει και να δίνει το βαθμό στην ομάδα του. Στον αγώνα πέρασε και ο Γιώργος Κυριακόπουλος ως αλλαγή για τη Σασουόλο στο 74′.