ΕΒΕΡΤΟΝ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 0-1: Την κέρδισε και την... πέρασε

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (0-1) για την Γουέστ Χαμ, με τα «σφυριά» να είναι ανώτερα στον αγώνα και να παίρνουν δίκαια το τρίποντο απέναντι στην Έβερτον.

Μια κυριαρχική Γουέστ Χαμ κατάφερε να περάσει από το «Goodison Park» με 1-0 και γκολ του Ογκμπόνα, ξεπερνώντας την νωχελική Έβερτον στην βαθμολογία, με τα «ζαχαρωτά» να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους ελέω και των απουσιών.

Κυρίαρχη αλλά χωρίς ουσία η Γουέστ Χαμ

Με μεγαλύτερη διάθεση φάνηκε να μπήκε από το πρώτο λεπτό του αγώνα η Γουέστ Χαμ, με τα «σφυριά» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας την κατοχή σε ένα ποσοστό της τάξεως του 75%. Οι φιλοξενούμενοι όμως  παρά το ότι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, δεν κατάφεραν να το εμφανίσουν στο επιθετικό τρίτο, μένοντας για τουλάχιστον μισή ώρα αγώνα χωρίς «σοβαρή» προσπάθεια για γκολ. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη Γουέστ Χαμ να γίνεται πιο επικίνδυνη και να χάνει αρκετές ευκαιρίες, ενώ πέτυχε και γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Από τη μεριά της η Έβερτον, παρότι δεν είχε την κατοχή, είχε 2 καλές επιθετικές ενέργειες, στη μια με τον Ιγουόμπι να μην μπορεί να πετύχει τη μπάλα σε παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή και στη δεύτερη μια κεφαλιά του Τάουνσεντ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Συνέχισε να δίνει χώρο και το πλήρωσε

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο, η Γουέστ Χαμ συνέχισε να πρωταγωνιστή στο «Goodison Park», η Έβερτον έδινε χώρο με σκοπό να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις της, αλλά χωρίς καμία τύχη, παρά τις όποιες ευκαιρίες κατάφερε να «βγάλει».

Η οπισθοχώρηση συνεχίστηκε για τα «ζαχαρωτά» και στο τέλος το πλήρωσαν. Στο 74ο λεπτό και ύστερα από ένα «τσάμπα» κόρνερ που παραχώρησε ο Πικφόρντ, ο Ογκμπόνα σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά η Έβερτον κατάλαβε πως έπρεπε να βγει μπροστά και να πάρει πλέον αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως πλέον ήταν αργά.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Γουέστ Χαμ να πανηγυρίζει για ένα τρίποντο που σαφώς και άξιζε, φτάνοντας στην βαθμολογία την Έβερτον στους 14 βαθμούς σε 8 παιχνίδια. Από τη μεριά της η Έβερτον θα πρέπει να δει τι έφταιξε και δεν κατάφερε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην έδρα της, απέναντι σε μια ομάδα με την οποία έχουν τους ίδιους στόχους στην Premier.

Έβερτον (4-4-1-1): Πίκφορντ, Κοούλμαν, Γκοντφρέι, Κιν, Ντίνιε, Τάουνσεντ, Ντουκουρέ, Άλαν, Ιγουόμπι (79’ Γκόρντον), Γκρέι, Ρόντον

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ζούμα, Ογκμπόνα, Κρέσγκουελ, Σούτσεκ (79’ Ντόσον), Ράις, Μπόουεν (90+4’ Γιαρμολένκο), Μπενράχμα (87’ Λανζίνι), Φορνάλς, Αντόνιο